Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat: ‘‘Sivas katliamı firari sanıkları Almanya’da yargılanabilir…‘‘

‘‘ İNSANLIK SUÇU ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIYOR ‘‘

Başkan Mat, ‘‘ Sivas davasında önemli bir gelişme…‘‘ başlıklı yazılı açıklamasının da, 2 Temmuz  1993’te, Sivas’taki  Madımak Oteli’nde 33 mazlum insanı diri diri yakarak öldürdükten sonra, çeşitli ilagal yollardan Almanya’ya gelen firari sanıkların, Almanya’da yargılanma durumlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Sivas katliamı firari sanıkları Almanya’da yargılanabilir…

Bilindiği gibi Sivas katliamı sonrasında katillerin birçoğu Almanya’ya kaçmış ve AKP’yi kuran irade tarafindan her türlü destek verilmişti.

Almanya Federal Parlementosu Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer tarafından Almanya Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi’ne Almanya’da yaşayan Sivas katliamının firari sanıkları hakkkında sorduğu soru ile ilgili, ilgili dairenin hazırladığı rapora göre Sivas katilleri hukuken Türkiye’ye gönderilebilir ya da Almanya’da da yargılanabilir.

Almanya, Nürnberg Anlaşması’na taraf bir ülke ve Almanya Anayasasına göre insanlık suçu işleyenlerin davaları zaman aşımına uğramıyor.

‘‘ HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ ‘‘

Hukuki sürecin takipcisi olacaklarına vurgu yapan Mat, ‘‘Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak bu rapor doğrultusunda Almanya’da yaşayan katillerle ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunarak, hukuki sürecin tarafı ve takipçisi olacağız.

Katillerin hak ettikleri cezaları alıncaya ve kamu vicdanın kabul edeceği bir sonuç çıkana dek, hukukî mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ayrıca milletvekilimiz sayın Helin Evrim Sommer’ya da katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz‘‘ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir