Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Celal Fırat Yazdı: Hasankeyif, Munzur Vadisi’nde ve Kazdağları’nda yapılan doğa katliamına dur diyelim!


Bazı çıkarcı, kapitalist ve insan sağlına önem vermeyen çevreler tarafından yapılan doğa katliamlarının verdiği zararların boyutları ülkemiz için ağır bedeller ödenecek seviye geldi.

Biz Aleviler inancımız gereği doğaya önem veririz. Bütün alevi bölgelerinde yaşayan inancımızın mensuplarının doğa da yaşama dair yürüttüğü yüzlerce ritüel vardır. Biz Aleviler dünya üzerinden yaşayan her canlıya eşit mesafede yaklaşır ve onların yaşam hakkını savunuruz. Doğa’dan aldığımız her şeyin karşılığını vermek için elimizden gelen her şeyi yaparız ve yapmaktayız.

Bu politikaları yürüten zihniyetin gün geçtikçe artan pervasızlıkları yaşadığımız şu dönemler de doğaya yönelmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Munzur vadisine yaptığımız ziyarette orada yapılanlara şahit olduk. Munzur vadisinin her yanı, her noktası, her taşı nerdeyse biz aleviler için ziyaret hükmündedir. Bizim için kutsal olan o topraklarda yapılan katliam için bugünlerde koruma alanı olmasına rağmen madencilik araması için bütün alanda izin çıkarıldı. Hali hazırda 145 maden projesinin bulunduğu Munzur’da maden arama ruhsatı verilen saha 42 bin hektar büyüklüğündeki Munzur Milli Parkı’ndan daha büyük bir saha. Bu demek oluyor ki inancımızın önemli noktalarından bir olan Munzur vadisi yok edilmek isteniyor. Biz aleviler olarak, ziyaretlerimize sahip çıkmalıyız. Bunun için mücadele etmeliyiz.

Bilinmeli ki, sadece aleviler için kutsal olan değil, Kazdağları’nda madencilik faaliyetleri dolayısıyla yapılan yok etme girişimlerine, binlerce yıllık tarihi özeliği olan Hasankeyif’i sular altına bırakılmasına ve tüm bu doğa katliamlarına yönelik politikalara karşı çıkıyoruz.

Doğa’da gezen tek bir karıncanın canını bile önemseyen biz aleviler acilen harekete geçmeliyiz. Doğada yapılan tüm katliamlara, gerçekleştirilen yok etme politikalarına bütün kesimler ile yarınlarımız için dur diyelim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir