Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ersin Bilge: Dostoyevski’nin kitaplarını köylere eşek kiralayarak götürdü

 Almanya Alevi örgütlenmesinde uzun yıllar yönetcilik yapmış olan Ersin Bilge, çocukluktan beri içinde bir özlem olarak büyüttüğü yoksul çocukların yaşadıkları köylere eşekle katap dağıtma hayalini,  56 yaşında eşek kiralayarak gerçekleştirdi.
” BEN KÖYDE OKURKEN DEFTERİM, KALEMİM VE SİLGİM YOKTU ”
Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde bağlı olan Yukarıkartallı köyünde  dünyaya gelen ve yoksuluk içinde büyüdüğü köyünde ilkokulu okurken yaşadıkları ekonomik zorluklar sebebiyle kitap ve defter almakta ciddi sıkıntı çeken Bilge, o zor yıllara ilişkin şu ifadeleri kullandı:  ”Ben köyde okurken defterim, kalemim ve silgim yoktu. O zaman öğretmenimize, ‘Biri çıkıp da defter ve kalemleri eşeklere yükleyip getiremez mi?’ diye sormuştum.  Bu soruda düğümlenen istem yıllarca içimde bir özlem olarak kaldı ve bu özlem her geçen gün daha fazla büyüdü.  Yıllarca,  bu özlemimi gerçekleştireceğim günün  hayallerin kurarak yaşadım ” dedi.
”ÇOCUKLUK ÖZLEMİNİ EŞEK KİRALAYARAK HAYATA GEÇİRDİ ”
Yoksul bir köylü çocuğu olan Bilge’nin ekonomik durumu Almanya geldikten sonra değişmeye başlar. Almanya’ya gelen birçok insan gibi, Bilge’de yoksul insanlara yardım edebilecek imkanlara kavuşur.  O aynı zamanda hayatın içinde örgütlü bir Alevi olarak yol almaya başlamıştır. Bu durum, O’nun çocukluk hayalini gerçekleştirmesi açısından önemlidir. Toplumsal demokratik alevi hareketinin içerisinde,  AABF NRW Bölge Başkanılığı gibi önemli bir sorumlulukta üslenmiş olan Bilge, bu güzel  hayallerin gerçekleştirme şansını ancak 2019 yılının Ağustos ayında elde edebildi.  27  yıl önce ayrıldığı Erzincan’ın  Çayırlı ilçesine dönerek ve buradaki 10 köyü eşekle gezip çocuklara klasik roman, kalem, defter, silgi ve kırtasiye malzemeleri dağıtarak örnek alınması gereken bir toplumsal daynışma adıma attı.
Ersin Bilge, bu  hayalini neden eşekle dolaşarak gerçekleştirdiğini şu ifadleri kullanarak dile getidi: “Yıl 2019’a geldi, çocukluk hayalim bedenimi tutsak aldı. Bu sebeple doğup büyümüş olduğum bu coğrafyaya gelip, hayalimi gerçekleştirmeye çalıştım. Bu hayalimi gerçekleştirirken eşek bir semboldü tabii. Köy çocuğuyken dünyanın fazla büyük olduğunu düşünememiştim. Dünyanın sadece bizim köyle ilgili olduğunu düşünmüştüm. Araçların, gereçlerin, sanayinin bu kadar geliştiğini bilmiyordum. O gün ‘araba değil de eşekle kitap gelsin’ diye düşünmüştüm ama bu gün eşeği sembolik olarak köy etraflarında tutarak çocuklara bu hayalimi anlattım.” dedi.

 

”DİLERİM İÇLERİNDE BİRİ NOBEL ALIR”

  Ersin Bilge’nin hayallerini gerçekleştirmek için kiraladığı eşekle köyleri dolaşarak kitap dağıtması, kısa süre içinde dilden dile yayılarak Kaymakam’a kadar ulaşır. Bunun üzerine Kaymakam durmla ilgili görüşüp bilgi almak için Bilge’yi makamına çağırı. Bilge, aldığı çağrı üzerine Kaymakam ile görüşmeye gider. Geçmişte yaşadığı zorlukları unutmayan ve hayallerine sırt dönmeyen Ersin Bilge, Kaymakam ile yaptığı  görüşmeye  ve köylerde gördüklerine ilişkin şunları ifade etti:  “Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için kendi imkânlarımla klasik romanlar, kalem, defter ve silgi aldım. Eşek kiralayarak köylerde kitap ve kırtasiye malzemelerini dağıtmaya başladım. Köyleri gezdiğimin duyulması üzerine Kaymakam Ömer Büyükergene tarafından görüşmek üzere makamına çağrıldım.  Görüşmemizde Kaymakama, Bu benim çocukluk hayalimdi. Çocuklara dünya klasiklerini ve kırtasiye malzemelerini dağıtmak, onların çağdaş bir ülkenin çocukları olmasını istiyorum. Dilerim içlerinden biri Nobel alır ve ben onur duyarım’ dedim. Kaymakam çok olumlu karşıladı. Kitapları inceledi. Bana bir liste verdi. O liste dahilinde geziyorum” dedi.
”BU ÇAĞDA BU YOKSULLUĞU GÖRDÜĞÜM İÇİN ÇOK ETKİLENDİM”

Köyleri dolşmaya başladığı günden bugüne kadar bin’e yakın kırtasiye malzemesi ve kitap dağıttığını kaydeden Ersin Bilge, yaşanan yoksulluğa ilişkin sunları kaydetti: “Aileleri görünce çok üzüldüm. Bu çağda bu yoksulluğu gördüğüm için çok etkilendim. Kitaba, giyim kuşama, ayakkabıya muhtaçlar. Bazı köylerde bir arpa boyu yol alınmamış. Kendi açımdan çok mutluyum. Keşke olanaklarımı genişletsem de her yıl gelip çocuklara kitaplar dağıtsam” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir