Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EGETÜRKTE İŞÇİLER BİREYSEL HAKLAR, YASAL DÜZENLEMELER TALEP EDIYOR“

– Mehmet Tanli –

Almanya’ nın Köln kentinde bulunan Avrupa’ nın en ünlü Sucuk ve Et ürünleri üreticisi Egetürk’ ü Alman Nahrung Genuss Gaststätten (NGG yi Gıda, Yiyecek ve Eğlence Yerleri Sendikası olarak Türkçeye çevirebiliriz) ) sendikası yaklaşık 190 çalışanın  Firma içi hakları , Firmada yapılan işe, işgücünün kalitesine göre ücret anlaşması talepleri nedeniyle  sözleşme görüşmeleleri talebinde bulundu.

NGG sendikası Kuzey RenVesfalya Temsilciliğinden ( KRV- NRW)  Başkan Mohamed Bodih imzalı,  Alman ve Türkçe yazan yayın yapan Medya ’ya yollanan basın açıklamasında şu satırlar, talepler yer aldı:

’’ Köln’ ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasaplıktan bugün son model teknolojiyi kullanarak en kaliteli ürünleri üreten kendi alanında Avrupanın en tanınmış firmaları arasına girmiş, Marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60 ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’ te çalışan Üyelerimiz nitelikleri, yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız. Egetürk’ te şu anda ödemeler fena olmayabilir ama bu dev Firma hala bir Kasaphane olarak görülüyor ve Et sanayisinde Endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor ve o ölçütlere göre işcilere ödeme yapılmıyor. KRV Eyaletinde bu alandaki toplu iş sözleşmeleri sonlandıralı bir yıl oldu. Egetürk’te mükemmel bir şekilde  çalışan sendikamızın üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor.Bizim Egetürk’ teki işcileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dikkat çekici olan yakın geçmişimizde zam talepleri görüşme komisyonlarının kurulması esnasında Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden işci ücretlerine  hemen biraz zam yaparak bizim mücadele gücümüzün farkına vardı ve bizi ciddiye aldı. ‘’ dendi. .

NGG Sendikası Egetürk’ e işcilerin taleplerini görüşmek için 29 Ağustos tarihini teklif etti. Bu görüşmelerde Sendika adına Thomas Bernhard masada olacak ve müzakerelerde işcilerin taleplerini Egetürk tarafına iletecek.

Geçinemiyoruz, direneceğiz

Patronun anlaşmaya yanaşmaması yada görüşmelerin tıkanması durumunda ise NGG ve Egetürk İşci Temsilciliğinden aldığımız bilgilere göre ay sonunda Avrupanın en büyük Türk firması olan Egetürk’ te  uyarı grevi yapılacak.

1966 da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören ve Egetürk’ ün o zamanki kurucusu, sahipleri  bugün Köln’ de  66 bini kapalı toplam 70 bin metre karelik bir alana yayılan üretim tesislerinde günlük 150 ton sucuk üretip, toplam 49 farklı hepsi kaliteli, leziz et ürününü piyasaya süren devamlı büyüyen, gelişen Milyonlarca Avro Ciro yapan sağlıklı bir Firma. Bu nedenle Sendika ve Egetürk çalışanları  “Firmamızda İşler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretlerde Egetürk gibi bir Firma için  çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz.  Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” ifadelerini kullanıyorlar. Objektif haber yapmak için Egetürk`ün Genel Müdürü Ahmet Eden ile görüşme onun yada firmadan başka birinin konuyla ilgili görüşünü alma çabamız telefona çıkan ve son derece sert bir Tonla, saygısızca davranan Alman büro görevlisinin ” Gazeteci olabilirsiniz bu yetmez randevu almanız lazım Bay  Eden ile öyle hemen telefonda konuşamazsınız, Ahmet Eden şu an burda değil” diyerek boşa çıkarılmıştır.

Sanırım Egetürk ile ilgili NGG Sendikasının Alman basınına yaptığı Basın açıklamasıyla ilgili çıkan haberler Firma yöneticilerini hayli germiş ve kızdırmış olsa gerekki bize böyle bir muamele yapıldı.

Mehmet Tanlı

ABC Gazetesi’nin

Almanya Muhabiri ve Temsilcisi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir