Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Genel Merkezi : Bu hukuksuzluğa karşı bölge halkı ve HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz

 

AKP iktidarının Diyarbakır, Van ve Mardin’de halk tarafından seçilen belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyum olarak Valilerin atanmasına tepki giderek büyüyor. 3 Büyükşehir Belediyesi‘ne Kayyum atanmasına bir tepkide PSAKD Genel Merekzi’nden  geldi. ‘‘ Halk iradesi gasp edilemez‘‘ başlığıyla yapılan yazılı açıklmada‚‘‘ Uyguladığı tek tipçi, gerici, baskıcı, rantçı ve talancı politikalar nedeniyle ülkeyi hızla batağa götüren ve bu yüzden de 31 Mart/ 23 Haziran seçimlerinde ağır bir yenilgi yaşayan AKP iktidarı, bu yenilginin acısını çeşitli muhalif toplum kesimlerinden çıkarmaya çalışmaktadır. Siyasal ve toplumsal alanda artık rıza ile iktidarını sürdürmekte zorlanan, rant ve talan politikalarıyla ekonomiyi ağır bir krizin içine sürükleyenler, hızla büyümekte olan ve iktidarlarını sarsan tepkinin önüne geçmek için baskıya ve zorbalığa başvurmaktadırlar. Halkın gerçek sorunlarını çözemediklerinden ve bu sorunların üzerini örtmek için savaş söylemleriyle halkı manipüle edip, dikkatleri yaşanan ağır sorunlardan uzaklaştırma taktiği izleyen AKP iktidarı, ülke içinde de kendisine muhalif olan herkesi iç düşman olarak kodlamaktadır‘‘ ifadeleri kullanıldı.

‘‘ HDP SEÇMENİ SANDIKTA AKP’YE BÜYÜK BİR DERS VERMİŞTİ‘‘

Aaçıklmanın davamında seçimle kazanılan belediyelerin iktidar tarafından kayyum atanrak görevden alınmalarına ilişkin şunlar ifade edild:
‘‘Bu düşmanca politikanın en büyük hedeflerinden biri de Halkların Demokratik Partisi olmuştur. Geçen dönem halk iradesine kayyumlarla el koyan, seçilmiş belediye başkanlarını keyfi ve hukuksuz bir şekilde görevden alan, görevden alınan başkanların birçoğunu tutuklatan AKP iktidarı yerel seçim sürecinde de HDP’ye dönük nefret söylemlerine devam ederek bu partiye oy veren milyonlarca yurttaşı terörist ilan etmiştir. Ancak AKP’nin bu politikası ters tepmiş, HDP seçmeni sandığa giderek AKP’ye ağır bir ders vermiştir. HDP seçmeni Batı’da stratejik bir şekilde oy kullanarak AKP-MHP ittifakının büyükşehirleri kaybetmesini sağlamış, kayyum atanan belediyelerde ise yine halk iradesini hakim kılmıştır.
Bundan dolayı yaşadığı seçim yenilgisinden izlediği yanlış politikaları değil, HDP’yi sorumlu tutan AKP iktidarı, bugün yeni bir operasyona imza atıp Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak tekrar halk iradesini gasp etme yolunu seçmiştir. Bölge halkı kayyum’un ne demek olduğunu çok iyi bilmektedir. Atanan kayyumların yolsuzluklarla ve usulsüz harcamalarla belediyeleri nasıl ağır bir borç yükünün altına soktuklarını biliyoruz. Belediye kaynakları yandaşlara peşkeş çekilmiş, talan edilmiş, değerli binalar ve araziler gerici tarikatlara tahsis edilmiştir. Halka hizmet için kullanılması gereken kaynaklar lüks ve şatafata harcanmıştır.‘‘ denildi.

‘‘ BAŞTA CHP OLMAK ÜZERE BÜTÜN MUHALİFLERİ HDP İLE DAYNIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ‘‘

Yapılan bu haksızlığa, hukuksuzluğa karşı dayanışmanın önemi vurgu yapılan açıklamada, t HDP ile dayanışma çağrısı yapıldı:

31 Mart iradesinde bu haksız, keyfi, kibirli ve zorbaca yönetim tarzına dur diyen bölge halkı AKP iktidarına gerekli cevabı sandıkta vermiştir. Ancak bugüne kadar hep “millet iradesi” diyerek yaptığı bütün haksızlıkları meşrulaştıran AKP iktidarı söz konusu olan Kürtler olunca millet iradesini ayaklar altına almaktan çekinmemiş ve seçmen iradesini hiçe sayarak Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atamıştır. Bizler bu hukuksuz, haksız ve keyfi uygulamaya karşı bölge halkının ve seçilmiş iradenin yanında olduğumuzu açık bir şekilde ilan ediyoruz. Tüm halkımıza ve başta CHP olmak üzere bütün muhalif partilere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine de HDP ile dayanışma çağrısı yapıyoruz. Eğer bugün bölgede yaşananlara gerekli tepki verilmezse yarın aynı şeylerin ülkenin diğer bölgelerinde de yaşanılması kaçınılmazdır. Bu yüzden dayanışma içinde olma ve hep birlikte mücadeleyi büyüterek bu zorbalığa karşı durmak zorundayız. Bizler Pir Sultan Abdal yoldaşları olarak yaşanan bu hukuksuzluğa karşı bölge halkı ve HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz ve halk iradesinin hiçe sayılarak Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasını protesto ediyoruz.
Halk iradesi gasp edilemez!‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir