Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevilerden tepki: Kayyumlar halkın iradesine darbedir

PİRHA- İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılması kararını değerlendiren Alevi kurum başkanları, bu kararın halkın iradesine ve demokrasiye yönelik bir bir darbe olduğunu belirterek, kayyum atanmasının kabul edilemeyeceğine vurgu yaptılar. 

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılması kararına Alevi kurum başkanları tepki gösterdi.

Halkın iradesi ile seçilmişlerin görevden alınmasının siyasi darbe olduğunun hatırlatıldığı tepkilerin bazıları şöyle:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Hüseyin Mat: Siyasi darbeleri şiddetle kınıyorum. Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlıklarına Kayyum atanmasını kınıyorum.Bu halkın iradesine ve demokrasiye yönelik yapılan bir darbedir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan: Halkın oyları ve iradesi ile seçilerek yerel yönetimlerin başına gelen Van,Mardin ve Diyarbakır belediye başkanlarının görevden alınması kabul edilir bir durum değil.

Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat: Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlıklarına Kayyum atanmasını kınıyor, bu Halkın iradesine bir darbedir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe: Mardin, Diyarbakır, Van belediye başkanları görevden alındı yerlerine kayyum atandı. Bunun adı demokrasi mi? Yoksa, darbe mi?

Güvenç Abdal Ocağı dedesi Sefa Öztürk: Halkların iradesine yapılan darbeyle başladık güne. Kayyumların ne anlama geldiğini biliyoruz, iradeye saygısızlığın yanında vurgun, talan, soygun ve yalan demektir. Batı bu duruma yeterli direnci ve dayanışmayı gösteremezse faşizmin ağır baskılarını kendileri de yaşayacaktır. Kınamak yetmiyor, bir şeyler yapmak lazım.

Pirha – Pir Haber Ajansi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.