Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TÜRKİYE´DE  İKİNCİ  KAYYUM  DARBESİ!

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılması kararını bir tepkide Dersim Kongresi’nden ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu’ndan geldi. İki kurum tarafından ” Türkiye’de ikinci kayyum darbesi” başlığıyla yapılan   açıklamada, kayyum kararın halkın iradesine ve demokrasiye yönelik bir bir darbe olduğunu belirterek, kayyum atanmasının kabul edilemeyeceğine vurgu yaptılar.

Açıklamada belediye başkanlarının İçisleri Bakanın  hukuk dişi dayatmlarıyala görevlerinden alımalarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

”Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları görevlerinden alınarak yerine kayyum atandı. Görevinden azledilen Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı “halkın iradesine saygısızlık olur” gerekçesiyle tebligatı imzalamadı. Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, görevden almanın “tam bir kanunsuzluk olduğunu” vurguladı.

Türkçe basının bir bölümünde “ikinci kayım darbesi” olarak da tanımlanan bu uygulamayla, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehir belediye başkanlarının da görevden alınmasının yolunun döşendiğine dikkat çekiliyor.

Seçimle göreve gelmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve yerine özellikle valilerin atanması seçmen iradesinin gaspıdır ve Türkiye’deki genel ve yerel seçimlerin tamamen göstermelik olduğunun aleni ilanıdır. Demokrasi güçleri, özellikle Kürt bölgelerindeki halkın ve yerel idarecilerin maruz kaldığı bu uygulamaların bir an önce son bulması için güçlü ve geniş bir muhalefet örgütleme sorumluluğuyla karşı karşıyadır.

Dersim Kongresi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FFG) olarak bu anti-demokratik uygulamaları protesto ediyoruz. Kayyum adı altında halk iradesinin gasp edilmesini kınıyoruz!

Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün görevden alınma uygulamaları hemen durdurulmalıdır.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir