Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Kongresi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)’den Kamuoyuna Açıklama: Türkiye’de ikinci kayyum darbesi

 

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılması kararını  Dersim kurumlarıdan da tepki geldi. Dersim Kongresi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ( FDG) yazılı bir açıklma yaparak, İçişleri Bakanı’nın bu hukuk dışı  kararının halkın iradesine ve demokrasiye karşı bir darbe olduğunu belirtiler.

Dersim Kongresi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)’den Kamuoyuna Açıklama başlığıyla yaptıkları yazılı açıklamada” Halkın iradesi ile seçilmiş olan belediye başkanlarının  görevden alınmasının ilişkin şu ifadeleri kullandılar:

”Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları görevlerinden alınarak yerine kayyum atandı. Görevinden azledilen Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı “halkın iradesine saygısızlık olur” gerekçesiyle tebligatı imzalamadı. Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, görevden almanın “tam bir kanunsuzluk olduğunu” vurguladı.
Türkçe basının bir bölümünde “ikinci kayım darbesi” olarak da tanımlanan bu uygulamayla, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehir belediye başkanlarının da görevden alınmasının yolunun döşendiğine dikkat çekiliyor.
Seçimle göreve gelmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve yerine özellikle valilerin atanması seçmen iradesinin gaspıdır ve Türkiye’deki genel ve yerel seçimlerin tamamen göstermelik olduğunun aleni ilanıdır. Demokrasi güçleri, özellikle Kürt bölgelerindeki halkın ve yerel idarecilerin maruz kaldığı bu uygulamaların bir an önce son bulması için güçlü ve geniş bir muhalefet örgütleme sorumluluğuyla karşı karşıyadır.
Dersim Kongresi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FFG) olarak bu anti-demokratik uygulamaları protesto ediyoruz. Kayyum adı altında halk iradesinin gasp edilmesini kınıyoruz!
Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün görevden alınma uygulamaları hemen durdurulmalıdır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir