Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İNANÇ KURULU: ” KERBELA’NIN ACISI ARADAN ASIRLAR GEÇSEDE UNUTULMAYACAK KADAR DERİN VE ANLAMLIDIR…”

Aleviler, zalimler tarafından öldürülen yol önderlerinin, canlarının ve insanlık uğruna mücadele edereken hunarca katledilenlerin matemini tutumaya hazırlanıyor. Matemin yaklaşmasıyla birlikte, Alevi kurumlarından birbir ardına açıklamalar gelmeye başldı. Yaklaşan Mateme ilişkin yazılı bir açıklmada AABF İnanç Kurulu yaptı.

‘‘ KERBALA’YI ANLMADAN GÜNÜMÜZDEKİ ZÜLÜM VE VAHŞET ANLAŞILMAZ ‘‘

İnanç Kurulu Başkanı Müslüm Kaya Dede‘nin imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, mazlum insanlığın günümüzde maruz kaldığı zülüm ile Kerbela’da  yaşananlar arasındaki bağa vurgu yapılarak şunlar ifade edildi:

” Kerbela’yı anlamadan günümüzdeki zülüm ve vahşet anlaşılmaz. Kerbela Karanlıkla aydınlığın hesaplaşmasıdır. İyi ile kötûnün, zalim ile mazlumun ayrışan çizgisidir. İmam Hüseyin‘in Kerbela‘daki Hak mücadelesi zülme karşı mazlumun, cehalete karşı aydınlığın, Haksızlığa karşı Hakkın temsiliyetidir” dedi.

” İMAM HÜSEYİN KERBELA’DAKİ DURUŞUYLA BÜTÜN İNSANLIĞA BİR MESAJ VERMİŞTİR ”

Açıklamanın davamından Şah Hüseyi’nin Kerbela’da zalim Yezid’in ordusunun karşısındaki o baş eğmeyen erdemli duruşuyla, insanlığa önemli  mesajlar verdiğine ilişkin şu ifadeler kullanıldı: ” İmam Hüseyin Kerbeladaki duruşuyla bûtûn insanlığa bir mesaj vermiştir. ‘‘Haksızlık karşısında eğilme. Eğilirsen hem hakkını hem şerefini kaybedersin‘‘ Diyen Şah-ı Merdan Ali’nin yolunun takipçisi olmuş, muaviye‘nin her türlü saltanat vaadini redederek zülme biat etmemiş ve bu uğurda en büyük bedeli ödemeyi hak bilmiştir.
Pir İmam Hüseyin‘in saltanat dincilerinin zülmüne karşı kerbeladaki duruşu, insanlık var oldukça ezilenlerin, sömürülenlerin, hakkı elinden alınanların ışığı olacaktır. Ehli-Beyt düşmanlığı üzerinden yürütülen Hüseyni duruşu itibarsızlaştırmak ve Kerbela’yı bir iktidar mücadelesi konumuna indigemek isteyen düşünceler Alevilerin ortak inançsal belleğini yoketmeye çalışan zihniyetin faliyetleridir.
Kerbelayı anmak, şavaşa, katliamlara, her türden zorbalığa, asimilasyona ve siyasi olarak yok etmeye karşı mücadeleyle eşdeğerdir. Çünkü Yezit ! İmam Hüseyin’in şahsında Hakkı, hukuku, İnsanlığı katletmiştir.”

” BU GÜNLER BİZ ALEVİLER İÇİN MATEM GÜNLERİDİR ”

AABF İnanç Kurulu açıklamasında matem günlerinin önemine ilişkin bakış açısını şu ifadeler dile getirdi: ”Canlar, bu günler biz Aleviler için Matem Günleridir. Matem günleri süresince, Düğün, eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalı, oniki imamların inancımızdaki yeri hakkında muhabbetler edilmeli, barış, dostluk, kardeşlik için, varsa dargınlıklar ve kırgınlıklar, barışılmalı, hoşgörülü ve sevecen olunmalıdır.
Matem süresince Cem evlerimizdeki anmalara, muhabetlere bütün canlarımız katılmalı, yeni Kerbela’ların yaşanmaması için İmam Hüseyin`in onurlu direnişinden alınması gereken derslerle dünü ve bu günüyle inancımıza yakışır bir şekilde ele alınmalı ve anılmalıdır.
Canlar.. Matem Orucu bu yıl 31 Ağustos 2019 da başlayıp 12 Eylûl 2019 günü oniki İmamlar çorbası pişirilerek tamamlanacaktır. Matem orucu başlamadan önce 30 Ağustos günü inancımızın olmazsa olmazlarından olan Ana Fatima orucu, ayrıca kimi yörelerimizde üç günlük masum-u paklar orucuda tutulmaktadır.
Matem orucu gün batmak üzereyken açılır. Canlarımız bulundukları yöreye göre gün batımını dikkate almalıdırlar. Takriben 19.30 — 19.45 arası.
Mateminiz Pir İmam Hüseyin nezdinde kabul olsun. Cümle Canların tutacağı Oruçlar, vereceği Lokmalar oniki imamların dergahına yazılsın…‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir