Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KARADENİZ  ALEVİ ÖRĞÜTLERİ BİLEŞENLERİ:BASINA VE KAMUOYUNA

 

Aleviler yüz yıllardır,  yeryüzünde yapılan haksız, hukuksuz, Adaletsiz uygulamalara karşı durmuş, Hak ı aynı zamanda tanrının bir yansıması olarak algılamış, değişlerin de, de “Hak insanda insan hak da diyerek”  insani kâmil, iyi insan topluma çevresine, insanlığa yararlı olan tüm canları ulu pir bilmiştir. duazlarında  “takiyi bilmeyen, nakinin nutkundan haber almayan adamı azama secde kılmayan namazı fasihtir mihrap bulamaz” diyerek yol ulularımıza, toplumsal mücadelede hak kelamını (birliği, dirliği, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, insani değerlerin ön planda tutulmasını) her yerde dile getirmiş, getirmeye devam eden canlarımızla beraber olunmuştur. Bu amaçla 14.08.2019 Pazar günü Şah Mahmut Veli pirimizi anmak için Hıdır Abdal ocağından, Tokat Pir Sultan Şube Başkanımız, Kalender Çelebi Derneği Başkanı,  Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Dede Muharrem Erkan Pir Mahmut Veli Anma etkinliğine Köy Muhtarlığı tarafından davet edilmiştir.  Haklı olarak Biz Alevi Örgütlü yapısını oluşturan kurumlar olarak, yıllardır yaptığımız etkinliklerde, dile getirilen; Alevi köylerine asimilasyon amaçlı hocaların atanmaması, dinsel dayatma yapılmaması (zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevi inanç merkezlerinin işgalinden vaz geçilmesi,  hukuka saygı duyulması, 2014 yılında AHİM in 2018 yılında Yargıtay kararlarına saygı duyup uygulamaya konulması,  Cem evleri yasal statüye kavuşturulmalı,  imar planında cami, kilise havra sinagog ibadet hane olarak yer alırken Cem evleri hala tanımsız, hala yasal statüye kavuşmamıştır. Diyen Dedemize yönelik Tokat ticaret ve sanayi oda başkanı Sayın Ali Çelik in “ bölücülere yıkıcılara fırsat vermeyelim onları buralardan kovalım” sözleri tüm insanlık âlemini incitmiştir. Biz aldığımız kültür ve inancımız gereği   “yol cümleden uludur”  “erenler Cemine her can giremez edep erkân, yol olmayınca, her kamberim diyen kamber olamaz bükülü kemendi dal olmayınca” yol ulularımızın huzurunda sorun, dilek, problemler dile getirilir. Gerekirse sitem sürülür. Ama içimizden veya dışarıdan kim olursa olsun can gözüyle bakılır. Hiçbir cana hakaret edilmez, toplumda kovulmaz, hakaret vari tavırlar içerisinde bulunulmaz,

Bizler birlik, beraberlik, hoşgörü, barış, kardeşlik ten yanayız. Her türlü çatışmalara karşıyız. Bizim yolumuz Pirimizin de belirdiği gibi “ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır”  teberramız gereği biz kimseye kin kibir tutmayız.  “Adımız miskindir bizim, Düşmanımız kindir bizim, biz kimseye kin tutmayız kamu alem birdir bize” diyen yunis gibi,  din, dil,  ırk gibi ayrım gözetmeden 72 millete aynı gözle bakan bir anlayışın savunucularıyız. Demokratik toplumlarda, bireyler kendi talep, istek, önerilerini dile getirirken düşünce, görüş, önerilerinden dolayı bir başkaları tarafından yargılanamaz, toplumsal baskı oluşturulamaz, fiili suç içeren bir olay vuku bulduğunda bağımsız yargı yargılar. Yargı süresince, suç ispat edilene değin her birey suçsuzdur aynı gözle bakılır. Toplum bireyleri hiçbir zaman kendini,  kolluk küveti yerine koyup suçlu avına çıkamaz. Veya savcı yerine koyup cezalandırılmasını isteyemez,  kendini hâkim sanıp kimseye ceza yağdıramaz. Yağdırmamalıdır. Sivil toplum örgütleri, çağdaş,  bir ülkede yaşama, bilimsel ortam oluşturma, evrensel insan haklarına saygılı bireylerin oluşması için gayret caba göstermesi gerekir.  Bu böyle olmadığı sürece, bu kara talihin pençesinden kurtulmamız mümkün değildir.  Tüm insanlığın kurtuluşu ya hep beraber olacak, yada hiç birimiz kurtulamadan teker, teker cümle canları yok etmeye devam edecektir.    Edep erkân bilmeyen gereksiz, yersiz, zamansız bir şekilde açıklama yapan Tokat ticaret ve sanayi odası başkanı Sayın Ali ÇELİK bu açıklamasıyla kurumuna bağlı yüzlerce insanları incitmekle kalmamış,  Karadeniz Bölgesinde Örgütlü bulunan Aşağıda adları yazılı kurum ve başkanlarını da derinden yaralamıştır.

 

 

KARADENİZ  ALEVİ ÖRĞÜTLERİ BİLEŞENLERİ

 

Samsun Pir Sultan, Amasya Hamdullah Efendi Cemevi, Amasya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Temsilciliği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Suluova Şubesi, Suluova Alevi Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Merzifon Şubesi, Merzifon Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği, Merzifon Rumi Hoca Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Merzifon Sıtkı Baba Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Gümüşhacıköy Şubesi, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Yavşan Hacıbekteş veli derneği, Kalender Çelebi derneği, Çorum Hacı Bektaş Veli Vakfı,  Tokat Kızıl köy Cem evi, Tokat Pir Sultan, Kale Ardı Pir Sultan, Kocacık Pir Sultan. Taşlıçiflik pir Sultan, Yolkonak Pir Sultan, Almus Pir Sultan, Sahilköy Cemevi, Turhal Pir Sultan, Osmancık Koyun baba, Zile Alevi Kültür Derneği, Ordu Güvenç Abdal Derneği. Ordu Alevi Kültür Derneği, Ünye Alevi Kültür derneği. Fatsa Alevi Kültür Derneği, Zonguldak Ereğli Alevi Kültür Derneği, Zile Abdal Musa vakfı, Keçeci Baba Cem evi,  Trabzon Eski Köyü derneği,  Osmancık Koyun baba derneği,  Kiraz bel Cem evi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir