Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Düsseldorf Cemevi’nde Muharrem Matemi Cemi

Muharrem Matemi’nin sona eremesini ardından Aleviler, Almanya’nın bir çok kentinde Aşure Lokması dağıtıp Muharrem Matemi Cemeleri yapmaya başladılar. Bu bağlamda, Almanya’nın Düsseldorf kentinde yaşayan Aleviler’de Cuma günü kitlesel bir cem düzenlediler. AABF’ye bağlı olan Düsseldor Cemevi tarafından düzenlenen  ‘Matem Cemi’ni AABK İnanç Yol ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede yürüttü. Düsseldorf Cemevi Başkanı Müslüm Polat, Cuma günü yaptıkları ceme ilikikın yazılı bir açıklma yaptı. Başkan Polat açıklmasında şu ifadeleri kullandı:
” Matem Günleri boyunca oruçlarımızı tuttuk, Lokmalarımızı paylaştık ve en sonun da da Canlarımızla bir Can olduk AABK İNANÇ KURULU Başkanı Cafer Kaplan Dedemizin ve Zakir Nedim Şahin ‘in öncülüğünde Cemimizi yaptık.Kurucu üyelerimizin, çok değerli büyüklerimizin çoğunluğunun Türkiye de olmaları bizlerde birazda olsa burukluk yaratsada bizler onları hep yanımızda hissediyoruz, kurucu üyelerimizden, büyüklerimizden teslim aldığımız bu bayrağı bizlerde ilerde (umuyoruz en kısa zamanda) yerlerimizi genç, yetenekli kardeşlerimize daha iyi şartlarda teslim etmek için emek sarfediyor, bu amaç la YOL’ a hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.
AŞURE LOKMASINA ÇAĞRI
 Paşkan Polat, Pazar günü yapacakları aşureye ilişkinse şunları kaydetti: ” Değerli Canlar, Pazar günü ‘de (15.09.2019) Saat 14:00 de Cemevimizde Aşuremizi güzel bir program sonucunda canlarımızla , dostlarımızla, yoldaşlarımızla paylaşarak Matem günlerimizi sonlandıracağız” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir