Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Barış Senfonisi için tüm hazırlıklar tamam

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Cumartesi günü Köln’de ‘Yol bir sürek binbir barış senfonisi’ etkinliği için tüm hazırlıklarını tamamladı.
KÖLN – Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) 28 Eylül 2019 Cumartesi günü Köln’de düzenleyeceği  ‘Yol bir sürek binbir-barış senfonisi’ etkinliği için tüm hazırlıklarını tamamladı.

AABF nun 30. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Köln Lanxees Arena’ da gerçekleşecek dev kültür akşamında bir çok sanatçı, grup sahne alacak.

AABF’nin ev sahipliği yapacağı geceye , Avusturya’dan, İsveç’ ten, Norveç’ten bir çok Cemevi yöneticileri , üyeleri ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na (AABK) bağlı Britanya, Fransa, İsviçre, Danimarka, Hollanda, Belçika, İtalya Alevi Federasyonu yönetici ve üyeleride katılacaklar.

Dün akşam Yol TV de Özkan Lafatan’ ın ‘’ Şimdi konuşma zamanı’’ Programına konuk olan AABF Başkanı Hüseyin Mat Etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: ‘’ Yarın o Salonda  Almanya’ daki 30 yıllık örgütlenmemizi, Alevilerin buradaki tarihsel gelişimini , kazanımlarını anlatacağız. Federasyonumuzun, Cemevlerimizin  buralara gelmesine katkı sunan büyüklerimizi yad edeceğiz, onlara teşekkür edeceğiz. Hakları gasp edilen, hakaretlere maruz kalan , ötekileştirilenlerle , iyi, güzel ve doğru düşünen karanlık ve kötülüğün karşısında duran dostlarımızla buluşup, barış içinde onlarla bir arada olacağız. Ortak amacımız barıştır.Yarın Kölnde barış ve sanat  adına dünya tarihine bir not düşeceğiz. ’’ dedi.

Aleviler barıştan yana olan herkesle beraberdir

Barış senfonisinin sanat yönetmeni ve şef Organizatörlerinden Necati Şahin’ de ‘’ Bu Proje Alevilerin ev sahipliği  yaptığı bir projedir yarın göreceksiniz kaderleri ortak, özlemleri aynı olan Türk, Kürt, Alman, Boşnak, Ermeniler, Lazlar ve her inançtan , inancı olmayanlar orada olup sahne alacaklar. Ortak acılarımız var, göz yaşının rengi yoktur. Aleviler çok acı çekmiş bir topluluktur , Siyasal ve dini baskılar gören herkesle beraberdirler. Köln’ den bir kültür , sanat seferberliği başlatacağız. Herkesi oraya davet ediyoruz.’’ dedi.

Sanat, siyaset, spor ve kültür dünyasından bir çok ünlünün onur konuğu olacağı yarınki Etkinlikte Almanya’ da Alevi örgütlenmesine önemli katkıları olan, binlerce gence bağlama öğreten, onların İdolü olan  ünlü Bağlama Virtiözü, Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ’ ada Barış ve Dostluk Ödülü verilecek.

Etkinlikte sanatçı Zeynep Bakşi Karatağ ile Diyarbakır’dan zorunlu göçle Almanya’ya giderek Diyarbakır Alevilerine ait deyişleri derleyip arşivleyen bağlama icracısı Hünkar Savaş da sahneye çıkarak ezgilerini seslendirecek.

Köln’ deki Etkinlikte giriş saati 16.30, program başlama saati ise 17.30 olacaktır.

 

Mehmet Tanlı (Tele 1 ABC Gazetesi Almanya Temsilcisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir