Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ateşkes’e dair Rojava’dan ilk açıklama geldi: Güçlerimizin 35 kilometre çekilmesi söz konusu değil

TEVDEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil ilk değerlendirmeyi yaptı. Halkımız ve güçlerimizin kahramanca direnişi, komplocu güçleri ateşkes yapmaya zorladı. Güçlerimizin 35 km çekilmesi söz konusu değil. Böyle bir anlaşma yok. 5 günlük bir ateşkes sözkonusu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Pence, iki ülkenin Suriye’de ateşkes için anlaştığını belirtti. Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Bu bir ateşkes değildir” iddiasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmeye ilişkin, “YPG’nin 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara vereceğiz. Durdurma değil, ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır” iddiasında bulundu.

Sterk Tv’ye konuşan TEVDEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil ilk değerlendirmeyi yaptı. Aldar Xelil’in değerlendirmesi şöyle:  “Halkımız ve güçlerimizin kahramanca direnişi, komplocu güçleri ateşkes yapmaya zorladı. Güçlerimizin 35 km çekilmesi söz konusu değil. Böyle bir anlaşma yok. 5 günlük bir ateşkes sözkonusu. Türk devletine güvenmiyoruz. Bu bilinçle teyakkuzda olacağız. Halkımız bunu bilsin. Halkımız açıklamaları değil direnişi esas almalıdır. ABD ve Türkiye defakto bir durum yaratmak istiyor.”

Demokratik Suriye Güçleri ve Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin yarın bu konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir