Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Lavrov: Kürt sorunu QSD ile Şam arasında diyalogla çözülmeli

 

HABER MERKEZİ – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Türkiye’nin ateşkes anlaşmasına ilişkin, Kürt sorununda Suriye’nin toprak bütünlüğü ve QSD ile Şam arasında diyalogla çözülmesinden yana tavır sergileyeceklerini söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırının ABD’nin arabuluculuğuyla kesilmesi ve yapılan anlaşmaya ilişin Rusya’dan açıklama geldi. Konuyla ilgili konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürt sorununda Suriye’nin toprak bütünlüğü ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile Şam arasında diyalogla çözülmesinden yana tavır sergileyeceklerini söyledi.
Çözüm önerileriyle Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanabileceğine dikkati çeken Lavrov, “Ortadoğu’nun bu kısmında biriken karşıtlıkları göz önünde bulundurursak, bunun zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Fakat gerçekçi bir süreç. Bu süreçte başarılı olunması için de her türlü desteği vereceğiz” diye belirtti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rusya’nın, Kürt grupların Suriye- Türkiye sınırından çekilmesine destek vermeye gerçekten hazır olup olmadığı” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Lavrov, “Sahada Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını temin edecek gerçekliklere yol açacak bir diyaloğa destek vereceğiz” dedi.
Adana Mutabakatı’nın uygulanması için çalışacaklarının altını çizen Lavrov, bunun Ankara ile Şam arasında diyaloğun başlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir