Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MANEVİ DESTEK PROJESİ HAMM DA TANITILDI

 

     

Almanya’ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Hamm şehrinde çalışmalarını sürdüren Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezinde ( HBV-AKM ) konulu aylık kahvaltı buluşması sonrası Dernek Üyesi Ailelere Almanya Alevi Birlikleri FederasyonuYönetim Kurulu Üyesi

Melek Şahin tarafından ” Manevi Destek Projesi ( Seelsorge Projekt) tanıtıldı.

     Cemevi’ ne gelen üyelere bu Sosyal Projeyle ilgili bilgiler veren Melek Şahin şunları söyledi: ” Bakanlıkla görüşmeler sonrası acil ihtiyaç ve talepler nedeniyle bu Proje için Federasyon olarak kolları sıvadık. Adaylarımızı sıkı bir eğitimden geçirdik.

img_3551

Hepimizinde bildiği üzere insanlar arası ilişkilerin farklı yürüdüğü, her geçen gün dahada fazla insanımızın yalnızlaştığı, ailelerin küçüldüğü endüstri toplumunda yaşıyoruz.

      Yalnız, hasta, hapiste aile içi sorunlarla boğuşan yardıma , morale ihtiyacı olan bir çok insanımız, ailelerimiz var. İşte bu Projeyi bu insanlara manevi destek, onlara moral vermek ve yalnız olmadıklarını göstermek için başlattık. Şu an itibarıyla sadece Kuzey Ren Vesfalyada Start verdiğimiz bu Pilot Projemizin eğitim seminerine 26 kişiyle başladık ve gösterilen ilgi nedeniyle 31 kişiyle tamamladık” dedi.

img_3549    

      Darda kalanları unutmayalım Gönüllü olarak Manevi destek verecek kişilerin farklı mesleklerden ve çevrelerinde sevilen sayılan insanlardan seçildiğini ve genelde ocakzade ve seyid torunu olduklarını söyleyen Melek Şahin, Federasyon olarak bu Projeyi Almanya çapında büyütmek istediklerini vurgulayarak Hamm AKM Üyelerini bu Projenin tanıtımı ve başarıyla uygulanması için yardımcı olmaya çağırdı.

      Şahin daha sonrada “ İki buçuk yıl önce başlayan 2017 de hayata geçen bu Proje kapsamında talep eden hasta, hasta yakınlarını motive etmek ve manevi destek hizmeti sunmak amacıyla tıbbi müdahaleye hiçbir şekilde müdahil olmadan manevi bazda hastalarada hizmetler vereceğiz. Bu kapsamda manevi destek verecek arkadaşlarımız inanıyoruzki hastalara, yalnızlık girdabına düşmüş darda olan çok insana umut ışığı olacaklardır.

img_3550    

     Çünkü yalnızlık kalıcı olursa insanın sağlığına büyük tehdit oluşturuyor, hasta ediyor. Darda kalanları unutmayalım, birbirimizi düşünelim. ” dedi.

Hamm’ daki toplantı soru-cevap bölümüyle son buldu.

Haber:Mehmet Tanlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir