Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Konya’da asılan ‘Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin’ afişleri Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Konya’da otobüs duraklarında yer alan ilan panolarına “Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Sizden kim onları dost edinirse, O da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu doğru yola eriştirmez” ifadelerinin bulunduğu afişler asılmasını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için soru önergesi veren Paylan, önergenin gerekçesinde “Söz konusu afişler, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs duraklarında bulunmakta, Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı imzası taşımaktadır” dedi.

 Paylan, Soylu’nun cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“*Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüs duraklarında, ırkçılık ve nefret söylemi içeren, nefret suçuna teşvik eden ifadelerin yer aldığı afişlerin asılmasını nasıl açıklarsınız?

*Söz konusu afişler, asılmadan önce, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenmiş midir?

*Bakanlığınızca, afişlerin asılmasına onay veren belediye yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

* Nefret söylemini kullanan, Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı hakkında Bakanlığınızca bir soruşturma başlatılmış mıdır?

* Bakanlığınız yerel yönetimlerde nefret söylemlerini engellemek için ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

* Nefret söylemlerinin yaygınlaşmasında, sizin de dahil olduğunuz muktedirlerin sıkça nefret söylemi kullanmasının etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?”(MA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir