Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK BAŞKANI HÜSEYİN MAT: ” SÖYLEDİĞİMİZ HER ŞEYİN ARKASINDAYIZ”

AABK Onursal başkanı Turgut Öker’i yalnız bırakmamak, Alevi dayanışmasının ve yoldaş olmanın önemini bir daha bilinçler taşımak için bugün İstanbul’da görülen duruşmaya katılan AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, Öker’e karşı açılan davaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:
‘‘Bugün İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeydik. AABK Onursal Başkanı Sayın Turgut Öker hakkında ileri sürülen iddialara dair görüşlerimizi aktardık, itiraz ettik. Savcılık davayı mahkemeye sevk etti.Mahkeme, AABK Onursal Başkanı’mıza “yurt dışına çıkma yasağı” verdi. Bu hukuki bir karar değil, siyasidir. Avrupa Alevi hareketine yönelik baskıdır, tehdittir, sindirme politikasıdır. Dün ne söylediysek, ne yaptıysak arkasındayız ve daha kararlı ve yüksek sesle ifade etmeye devam edeceğiz.”

” SÖYLEDİĞİMİZ HER ŞEYİN ARKASINDAYIZ”

Türkiye’de hukukun adaletin nerelerde olduğunu herkes çok iyi biliyor. Yerlerde sürüklenen bir adalet var. Avrupa’da söylediğimiz hiçbir şey fikir özgürlüğünün kapsamı dışında bir şey değil. Biz söylediğimiz herşeyin arkasında olduğumuz dafalarca söyledik. Yani eğer dönüp bizim mitinglerde toplantılarda yaptığımız konuşmaları yargılamaya kalkarlar sa dokuz ciltlik bir ansiklopediyi hazırlamları gerekir. Böyle bir iddaneme hazırlamaları gerekir. O anlamıylada söylediklerimiz çok doğruydu. Vicdanen kuruluş amacımıza, öz değerlerimize, kimliğimiz, varoluş değerlerimize uygun olan şeyleri biz paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Yani bugün sayın Onursal başkanımıza yurtdışı yasağı koymaları oldukça çok komik birşey. Yani sonuçta bu söylenenler birçok yöneticimiz tarafından daha sert bir şekilde, daha yüksek bir perdeden, daha yüksek bir çığlıkla haykırılmaya devam edilecek. Yani bu yapılmak istenen işler behuda işler. Ama biz biliyoruz bunun altının Avrupa Alevi hareketini konturol etmeye yönelik bir operasyonun olduğunu, sindirmeye yönelik bir operasyon olduğunu, korkutmaya yönelik bir operasyonun olduğunu biliyoruz. Ama biz inadına tersini yapacağız . Yani bunlar istedikleri kadar yargılasınlar, istedikleri kadar yaslarla kanunlarla bizi engellemeye çalışsınlar, Avrupaya ajanlarını göndersinler ne yaparlarsa yapsınlar biz bildiğimizden geri adım atmayacağız. Maraş’a gittiğimizde de aynı şeyi söylüyoruz, Sivas’ta da söylüyoruz, Çorum’da da söylüyoruz, Köln’de de söylüyoruz, Paris’te de söylüyoruz, Viyana’da da söylüyoruz, her yerde de söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz. Ama şunu bilsinler ki, bedenen belki burda Onursal başkanımız tutabilirler. Ama fikirlerimiz düşüncelerimiz Avrupa’nın her yerinde daha yüksek sesle söylenmeye devam edecek. AKP’ nin özellikle saray diktatörlüğünü bugün bu çabalarının altında yatanın bir korku dünyası olduğunu biliyoruz. Bizim kitabımızda inanıcımızda insana sevgi doğaya sevgi var, bunu söylemeye devam edeceğiz.
Biz savaşlar değil barışa yönelik bir mücadele sürdürüyoruz. Tarafımız belli! Demokrasi mücadelesi veren Gezi’dekiler bizim yoldaşlarımızdı, eylemleri doğru bir eylemdi. Türkiye’de kendi kimliğine inancına göre yaşamak istedikleri ve kendi dilini konuştuklarından dolayı devletin resmi idelojisinden kaynaklan baskıları maruz kalan dostlarımızla birlikte biz yine bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Alsınla bu adliye saraylarını başlarına vursunlar” dedi.

‘BİZ YAVUZ’A, YEZİD’E, MERVAN’A VE EBU SÜFYAN’A CEMLERİMİZ’DE BİLE LANET OKUYORUZ‘‘

Başkan Mat, açıklamanın davamında, bugün İstanbul’da görülen davaya ilişkin şunları kaydetti: ‘‘Onursal başkanımız Turgut Öker’in 2014 yılında Gezi Direnişi’ne atıfta bulunduğu konuşması ve Gezi direnişinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın anmasına katılması, bu davada ki suçlamların en önemlileri arasında yer almış. Bunlarla birlikte, İstanbul’da yapılan 3. Köprü’ye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine tepki göstermesi‘de suçlamaların arasında yer alıyor.
Biz; Gezi direnişini ve o haklı direnişin taleplerin o günde bugünde doğru buluyoruz ve destekliyoruz.
Biz;Yavuz‘a, Yezi’de , Mervan’a ve Ebu Süfyan’a Cemlerimiz’de bile lanet okuyoruz. Bunların suçlamaların arasında yerlaması bu mahkemenin siyasal iktidarının talımatıyla açıldığını açık seçik göstergesidir.
Onursal başaknımıza yurtdışına çıkış yasağı koyanlar, O’nu ancak bedensel olarak burda tutabilirler. Onursal başkanımız düşüncesiyle, duygularıyla, mücadeleci iradesiyle her zaman bizimle birlikte olacaktır‘‘ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir