Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AAKB Genel Başkanı Nevin Kamilağaoğlu: Bu Dava Bizim Davamız

 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Baskani Turgut Öker’e 2012-2015 tarihleri döneminde yaptığı konuşmalarında dolayı,

”Yurtdışına Çıkış Yasağı” veren mahkeme ve onu yargılayan zihniyet bilmeli ki insanlığın düşmanı, zalimlerin, katillerin adı Yezittir Alevilerde.

Yezit katildir, yezit kötülükdür, yezit insanlığın baş belasıdır. Bunu tüm Aleviler bilir, uzak durur ve lanet okur.

Turgut Öker’e verilen bu karar hukuki değil siyasi bir karardir. Bu kararla tüm Alevilere özellikle Avrupa Alevi Hareketi ve yöneticilerine göz dağı verilip susturulmak isteniliyor.

Aleviler barış, kardeşlik, insan hakları söylemlerini yüksekttigi her dönem büyük hakaret ve haksızlıklarla karşı karşıya kaldılar.

İşlarinden atıldılar, evleri işaretlendi, yaşadıkları mahalle ve köylerine hiç bir hizmet gitmedi, köylerine kendi istemleri dışında camiler yapıldı yapılıyor,çocukları okullarda zorunlu din dersleri ile asimile ediliyor, inanç merkezleri Cemevleri yok sayılıyor.

İşte eşit yurttaşlık temelinde Alevilerin tüm bu sorunlarını dile getiren Turgut Öker şahsi özel bir meseleden dolayı yargılanmıyor. Alevi toplumunun bir ferdi ve bir örgütün başkanı Onursal başkanı olarak yargılanıyor.

Aleviler Yavuz Sultan Selmi’i çok iyi bilirler. On binlerce Alevinin başını kesen,tüten bir Alevi ocağı bırakmayan Yavuz Sultan Selim Alevilerin hafızasında vardır ve ona lanet okunur.

Turgut Öker’e verilen tamamen keyfi ve hukuksuz olan bu kararı tanımıyoruz.

Turgut Öker Alevilerin önemli bir değeridir. Alevi değerlerinin özgürlük alanlarını sınırlamak kendisine yönelik büyük bir hak ihlalidir.

Bu hukuksuzluğa derhal son verilsin !

Nevin Kamilagaoglu

AAKB Genel Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir