Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF GENEL BAŞKANI HÜSEYİN MAT: HİÇBİR GÜÇ AVRUPA ALEVİ HAREKETİ’NİN BİRLİĞİNİ, DİRLİĞİNİ BOZAMAZ

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ın Aschaffenburg Cemevi’nin 25. Yıl Kutlaması’nda yaptığı konuşma.

Herkese merhabalar, iyi akşamlar diliyorum. Sevgili canlar, değerli dostlar, güzel insanlar; kadınlarımız, gençlerimiz ve umudumuz olan çocuklarımız hepiniz Aschaffenburg Cemevimiz’in başkanı Yüksel Adıgüzelin nezdinde saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerde onur duyduğumuz, gururlandığımız çok anlamlı olan bu günümüze hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.

Buraya geldikten sonra sevgili başkanlar biraz sohpet ettik, dertleştik Aschaffenburg Cemevimizin ilk kurulduğu günden itibaren yaşananları paylaştık oldukça da önemliydi. Kurucu üyelerimiz dediğimiz bizim o büyüklerimiz birinci kuşak Almancayı bilmiyorlardı, örgütlenmeyi bilmiyorlardı, Almanya’nın siyasal, sosyal, hukuksal meselelerine  çok hakim değillerdi ama bildikleri birşey vardı; ikrar verilen bu yolde eğer inadına mücadele edilirse herşey başarılır. Buna inanmışlardı. İnandılar ve Avrupa’daki Alevi hareketini 25 yıl önce Aschaffenburg’ta, 30 yıl önce Avrupa’nın her şehrinde kurdular. Ben kurucu üyelerimizin hepsinin emeği önünde saygıyla sevgiyle eğiliyorum. Bugün aramızda olmayan ama bu mücadeleyi başlatan canlarımızıda saygıyla, sevgiyle hasret ve özlemle anıyorum.

‘‘ALEVİLERİN ÖRGÜTLENMESİ ÇOK KOLAY  OLMADI ’’

Çok kolay olmadı. Cenazelerimizi kaldıramıyorduk. Almanya’ya doksandan sonra geldim. Doksanlarda biri Hakk’a yürüdüğünde cenazesine gittiğimizde, başsağlığına gittiğimizde dışarda beklemek zorundaydık. Neden? Çünkü ev oldukça kalabalık, ev boşalacak ki biz taziyeye gidelim. Doğru mu? Cenazemizi kaldıracağımız, yıkayacağımız, erkanlarımızı yürüteceğimz, lokmamızı paylaşacağımız, acımızı, mutluluğumuzu paylaşacağımız, başımızı bir yere koyacağımız hiçbir yerimiz yoktu!

30 yıl önce nasıl ki kuşları koruma derneği kuruldu, doğaya, çevreye ve bütün dünya meselelerine dair dernekler kuruldu  hepsi güzeldi, hepsi haktıysa; Alevilerin de bir araya gelip örgütlenmesi o kadar haktı ve biz bunu başardık ve bugün bir araya gelebildik. Çok değerli, bu çok anlamlı. 30 yıl önce bizim için ütopya olan asla başaramıyacağımız dediğimiz birçok şeyi bu ülkede, Almanya’da elde edilmesini 30 yıllık mücadele vermemizin karşılığında elde edilebilmesini hep birlikte başardık.

‘‘ ALEVİ ÖRGÜTLENMESİ ÇOK DEĞERLİDİR’’

Çok insanın, çok farklı düşüncelerin itirazları oldu. Sadece devletin resmi ideolojisi değil, birçok dostumuzunda, birçok siyasi görüşe sahip olan arkadaşlarımızında zaman zaman itirazları oldu. Niye gerek mi vardı? Evet, gerek vardı! Herkes örgütlenip hak ve yaşam mücadelesi veriyorsa, bu ana sütü kadar haksa, Alevilerinde bir araya gelip kendi hak ve yaşam mücadelesini vermesi o kadar haktır ve biz haklı mücadelemizi veriyoruz. O yüzden çok kolay olmadı ama biraraya geldik, örgütlendik, cemevlerimiz oldu, bugün Avrupa’nın her ülkesinde federasyonlarımız var, federasyonlarımızın bir araya gelip oluşturdukları konfederasyonumuz var, konfederasyonumuzun çatısı altında 300 tane cemevimiz var.

‘‘ EYALETLER DE HAK EŞİTLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALIYORUZ ’’

Aschaffenburg Cemevimizin açılışına da onurla katıldığım, bundan beş yıl  önce  2014 tarihinde  yaptığımız cemevinin açılışı töreninde de söylemiştik bugün Avrupa’da 300’e yakın cemevimizin nerede ise  200 tanesi kendi mülkiyetini almış, cemevine kavuşmuş bir noktaya gelmiş. Almanya’da Alevileri kendine özgün bir inanç sistemi toplumu  olarak kabul ettirdik. Alevilik derslerini veriyoruz. Kürsülerimiz var. Eyaletlerde hak eşitliği anlaşmalarını imzalıyoruz.

Bunlar sıradan şeyler değil. Alevilik dersleri, bugün çocuklarımıza kendi inançlarını öğrenmeleri konusunda dünya Alevi tarihinde bir milattır Alevilik dersleri. Parantez içerisinde de söylüyorum mutlak sahip çıkın. Birçok Cemevimizin başkanı ve yöneticileride aramızda. Ne olur, Alevilik derslerine sahip çıkın! Çocuklarımızın Alevilik derslerine kayıd olması konusunda çaba harcayın, gayret gösterin! Eğer Aleviler yaşayacaksa, Aleviliğin yaşaması şarttır. Çocuklarımızın Aleviliği öğrenmesi şarttır. İkrarın, yolun, müsahipliğin, cemin, semahın bilinmesi, öğrenilmesi şarttır.  Bununda öğretilmesi gereken en güzel yerleri eğitim, bilim yuvası okullardı. Biz  okullarda  Alevilik derslerini verme hakkını elde ettik. Bunu lütfen kullanın, çok değerlidir!

‘‘ALEVİ KONSERVATUARI’NIN KURULMASI İÇİN İLK ADIMI ATTIK’’

Size güzel bir haber daha getirdim arkadaşlar. Bu kadar kazanımımız  var, önemli başarılarımız var, buna yeni bir tanesini daha ekledik. O da bakın Aleviler denildiğinde kültür akıla gelir. Bağlama, semah, halk oyunları bu gibi konular gündemimize gelir. Biz artık kültürel değerlerimizi Almanya‘da  Üniversiteler  ile buluşturmak istiyoruz. Bağlamamızında, halk oyunlarımızında, semahımızında bilimsel anlamda Üniversitelerde bilinmesini, tanınmasını, öğrenilmesini istiyoruz. Bunun için çabalıyoruz ve geçtiğimiz günlerde bundan yaklaşık iki hafta önce Köln ve Üniversiteleri’nde yapmış olduğumuz görüşmeler niahi bir karara bağlandı. Bu iki Üniversite ile ortaklaşa ‘Alevi Konservatuarı‘nın‘ kurulması için ilk adımı atmış olduk. Önümüzdeki yıl bağlamamız hem Wuppertal Üniversitesi’nde hem de Köln Üniversitesi’nde Konservatuar’da artık  resmi bir dal olarak başlayacak. Şimdiden hepinize hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar. Amacımız bunu daha da geliştirmek, Almanya’nın diğer  Üniversitelerine de bu önemli kazanımı taşımak olacaktır.

‘‘ ALEVİLERİN BUNDAN SONRAKİ  EN ÖNEMLİ PROJESİ NEDİR? ’’

Bazen bana dostlarımız soruyorlar canlarımız Alevilerin bundan sonraki en önemli projesi nedir? Alevilerin bundan sonraki en önemli çalışması ne olabilir? Aleviler  bundan sonra ne yapabilir? Açıkça söylüyorum,  bugün Aschaffenburg Cemevimizin 25. Kuruluş yıldönümünde açıkça ifade ediyorum; bizim en büyük projemiz 30 yıllık birliğimize, 30 yıllık bir araya gelmemize, örgütümüze ve kurumlarımızın elde etmiş olduğu kazanımlarımıza dört elle sarılıp korumak, geliştirmek ve geleceğe en sağlam şekilde teslim etmek bizim en büyük projemiz olmalı. Sizden de rica ediyorum bunlara sahip çıkın. Cemevlerimize, yöneticilerimize, kurumlarımıza sahip çıkın!

‘‘ BİZİM KAZANIMLARIMIZDAN VE BAŞARILARIMIZDAN KİM RAHATSIZ OLUYOR? ’’

Bakın bizim elde ettiğimiz her kazanımdan, her başarıdan sonra birileri rahatsız oluyor. Kim rahatsız oluyor? Türkiye’dekiler  rahatsız oluyor.Meclistekiler  rahatsız oluyorlar. Türkiye’yi yönetenler AKP – MHP tekçi, ırkçı faşist zihniyet bundan rahatsız oluyor. Niye? Elde ettiğimiz her kazanım, Türkiye’de Alevilerin gasp edilen haklarının ortaya çıkmasını ve anlaşılır olmasını sağlıyor, bundan dolayı rahatsız oluyorlar. Alevilik dersini veriyoruz itiraz ediyorlar. Hak eşitliği anlaşması imzalıyoruz itiraz ediyorlar. Niye? Biz kendi ülkemizde Türkiye’de vergi veriyoruz, askerlik yapıyoruz vatandaşlığa dahil her şeyi yapıyoruz ama 90 yıldır Aleviler inkar ediliyor. İnkar edilmeyi bir tarafa bırakın katliamlarla karşı karşıya kaldılar. Buna itiraz etmek zorundayız arkadaşlar.

‘‘ HİÇBİR GÜÇ AVRUAPA ALEVİ HAREKETİNİN BİRLİĞİNİ, DİRLİĞİNİ BOZAMAZ!’’

Son dönemlerde Avrupa‘daki Alevi hareketine yönelik baskılar daha da artıyor. Nasıl artıyor? Gri dedeler gönderiyorlar. Nasıl artıyor? Çakma dernekler, federasyonlar, akademiler kurmaya çalışıyorlar. Nasıl yapıyorlar? İmamlarını buraya gönderiyorlar, ajan olarak gönderiyorlar. Amaçları ne? Avrupa’daki Alevi hareketi içerisinde bir ayrışma yaratmak, bölmek, parçalamak ve kontrol altına alarak, kontrol edilen bir kurum haline dönüştürmek…  Biz bugüne kadar 30 yıllık mücadelemizde bütün bu osmanlı oyunlarını püskürttük, bundan sonrada püskürteceğiz!

Hiçbir güç Avrupa Alevi hareketinin birliğini dirliğini bozamaz! Elde ettiğimiz kazanımlara kem gözle bakmalarına imkan ve olanak  asla vermeyeceğiz! Bu konuda çok netiz! Halen daha Türkiye‘de Alevilerin evleri fişleniyor arkadaşlar. Halen Kaymakamlar Alevi köylerine ’’Siz cami yapmazsanız size kamu yardımı yapmayız’’ diyorlar. Halen daha Alevi dergahları işgal altında. Halen Alevi çocuklarını zorla camiye götürüp namaz kıldırmaya çalışıyorlar. İşte Avrupa Alevi hareketinin onursal başkanı sayın Öker’e konulan yurtdışı yasağından dolayı Avrupa’ya, Almanya’ya gelemiyor. Bütün bu baskılarla Alevileri korkutmak, edilgen yapmak ve kendilerini ifade edemez hale getirmek istiyorlar. Ama hangi baskı olursa olsun arkadaşlar, hangi türlü oyun olursa olsun, hangi osmanlı oyununu ortaya koyarlarsa koysunlar Avrupa Alevi hareketi ikrar verdiği bu yoldan, bu mücadeleden asla geri adım atmadan bu gericiliğin, faşizmin üstüne yürüyecek ve Aleviler gibi haksızlığa uğrayan herkesin Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Ezidilerin, Hıristiyanların dini, inancı ne olursa olsun Türkiye’de yaşayan herkesin eşit yurttaşlık  hakkı  neyse anayasada ana sütü kadar hak olan bu hakları kullanılması açıısndan tam demokratik, tam bağımsız bir cumhuriyetin oluşması açısından ne gerekiyorsa onu mutlaka yapacağız . Yani tam demokratik bir cumhuriyetin hayat bulması konusunda hangi adım atılacaksa o adımı atacağız, kimlerel yan yana gelmek gerekiyorsa bunun gerçekleşmesi için  mücadele edeceğiz.

Ve bu abağlamda 16 Kasım’da haftaya Cumartesi günü Türkiye Alevi hareketi ile Avrupa Alevi hareketi bir araya geliyor. Garip Dede Dergahı’nda bir araya geleceğiz ve başta Aleviler olmak üzere , Aleviler gibi hakları gasp edilen mazlum halkların toplumların geleceğine dair bir Manifestoyu birlikte kamuoyu ile paylaşacağız.  Ve biz orada bir kez daha söyleyeceğiz biz ne Kerbela’da Yezid’e, ne çaldıranda Yavuz’a, ne  Dersim’de bizi katleden zihniyete, ne Banaz’da Hızır Paşa’ya nasıl boyun eğmediysek  bugünün Yezit iktidarının temsilcisi olan AKP ve MHP’ye de asla biat etmeyeceğiz ve teslim olmayacağımızı Türkiye’de de birkez daha söyleyeceğiz. 16 Kasım’da bir araya geleceğiz ve bunları söyleyeceğiz, bunları haykırmaya çalışacağız…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.