Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Basın Açıklaması: Turgut Öker’e konulan yurtdışı yasağı derhal kaldırılsın!

AABF Basın Açıklaması: Turgut Öker’e konulan yurtdışı yasağı derhal kaldırılsın!

 

AHA- Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF),  AABK Onursal Başkan Turgut Öker’e konulan yurtdışı yasağına ilişkin yeni bir  açıklama yaptı.

Alevi kurum yöneticilerine, üyelerine ve Alevi toplumuna yapılan baskıların devam ettiği vurgulanan  açıklamada, “Uzun bir süredir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen Avrupa’daki Alevi kurumlarına yönelik dünya kamuoyunun gözü önünde siyasi bir baskı uygulanıyor. Daha evvel hükümet yanlısı medya tarafından yalan haberlerle köşeye sıkıştırılmaya çalışılan Alevi toplumuna karşı geldiğimiz son noktada yargının da bir baskı aracı olarak kullandığını görmekteyiz. Bu uygulamanın son örneği; kurumumuzun Onursal Başkanı Sayın Turgut Öker ile ilgili 2014 – 2015 yılında yaptığı konuşmalar ve sosyal medya paylaşımlarının neden olarak gösterildiği davadır. Bu paylaşımlar, Üçüncü Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin eleştiriler ve gezi şehitleriyle ilgili Alevi toplumunun da hem fikir olduğu taleplerin bir ifadesidir. Bu süreçte Onursal Genel Başkanımız, açılan davalardan kaçmayıp, kendi isteğiyle Türkiye’ye gitmesine rağmen ihtiyati tedbir çerçevesinde yurtdışı yasağı konmasını, Alevi toplumunu sindirmeye yönelik siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz. Türk-İslam Sentezi yüzyıllardır sürdürdüğü Alevi toplumuna dönük tarihsel kininin bir yansımasıdır” ifadeleri yer aldı.

“AVRUPA’DAKİ ALEVİ KURUMLARINA YÖNELİK DÜNYA KAMUOYUNUN GÖZÜ ÖNÜNDE SİYASI BİR BASKI UYGULANIYOR”

Açıklama davamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın  Avruapa’daki Alevi kurumlarını hedef göstermesine ve siyası baskı uygulanmasına ilişkin sunlar ifade edildi:

‘‘Uzun bir süredir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen Avrupa’daki Alevi kurumlarına yönelik dünya kamuoyunun gözü önünde siyasi bir baskı uygulanıyor. Daha evvel hükümet yanlısı medya tarafından yalan haberlerle köşeye sıkıştırılmaya çalışılan Alevi toplumuna karşı geldiğimiz son noktada yargının da bir baskı aracı olarak kullandığını görmekteyiz.  Bu uygulamanın son örneği; kurumumuzun Onursal Başkanı Sayın Turgut Öker ile ilgili 2014 – 2015 yılında yaptığı konuşmalar ve sosyal medya paylaşımlarının neden olarak gösterildiği davadır. Bu paylaşımlar, Üçüncü Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin eleştiriler ve gezi şehitleriyle ilgili Alevi toplumunun da hem fikir olduğu taleplerin bir ifadesidir. Bu süreçte Onursal Genel Başkanımız, açılan davalardan kaçmayıp, kendi isteğiyle Türkiye’ye gitmesine rağmen ihtiyati tedbir çerçevesinde yurtdışı yasağı konmasını, Alevi toplumunu sindirmeye yönelik siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz. Türk-İslam Sentezi yüzyıllardır sürdürdüğü Alevi toplumuna dönük tarihsel kininin bir yansımasıdır.

Onursal başkanımız dışında son iki yıldır Avrupa’dan Türkiye’ye giden yüzlerce Alevi kurum yöneticisi ve üyeleri sosyal medya paylaşımları neden gösterilerek gözaltına alındılar. Bazılarına Türkiye giriş yasağı uygulanırken, bazılarına da tutuksuz yargılanma kapsamında yurtdışı yasağı konuldu.

Bu gözaltı dalgasıyla ilgili Türkiye’deki resmi makamlardan yapılan bir açıklama yok. Soruşturmalara dair bir bilgi yok. Yurtdışı yasağı normalde tedbir amaçlı kullanılması gerekirken, maalesef Türkiye Hükümeti tarafından Alevi Toplumu’na karşı bir cezalandırma aracı olarak kullanılıyor. Sadece Alevi toplumuna değil, Türkiye’deki tüm muhalif gruplara karşı da aynı yöntemi kullanıyor. Suç Politikaları Araştırma Enstitüsü’nün (Institute for Criminal Policy Research – ICPR) verilerine göre Türkiye, mahpus sayısının artışında Avrupa’da birinci, dünyada onuncu sırada yer alıyor.

Yaklaşık %70’i Alman Vatandaşlığı’na sahip ve Almanya’da uyum konusunda örnek gösterilen Alevi toplumuna yönelik bu baskılara karşı Alman Hükümeti ve kamuoyundan dayanışma bekliyoruz. Özellikle Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’deki Almanya Başkonsolosluğu’nu onursal genel başkanımız Sayın Turgut Öker’in hukuk mücadelesini yakından takip etmeye davet ediyoruz”dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir