Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam yıldönümü vesilesi ile yapılan anma programımız büyük ilgi gördü.

82 serri vêrdi ra, Mezelê Ağlerunê Ma Kotiyê ?

82. yılında Dersim Soykırımı Kapsamında Sunum ve Tartışma sempozyumları baslığı, 15 Kasım Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam yıldönümü vesilesi ile yapılan anma programımız büyük ilgi gördü.

İdam edilenlerin anısına saygıya duruldu, anılarına mum yakıldı. Kırmançki/Zazaca olarak Pirimiz Seydali Çiçek tarafından dua okundu. Dernek başkanımız Müslüm Karadaş, Berlin Alevi Toplumu 2. Başkanı Yemliha Koç, Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş birer kısa konuşmada bulunarak,
özetle:
“Dersim Soykırımı üzerinden 82 yıl geçti. Bu Soykırım ile Dersim ileri gelenlerinin idamları hakkındaki sorularımıza halen bir cevap almış değiliz. Kuruluşundan bu yana zorbalık ve zulmü kendisine destur edinen Cumhuriyet, Türk milleti dışındaki hiç bir halkı tanımadı, dil, kültür ve inançlarına bırakalım saygıyı yaşama sansı dahi tanımadı.
Bundandır ki ileri gelenlerimizin mezar yerlerinin nerede olduklarının cevabını henüz almış değiliz. Bundandır ki halen toplu kıyımlardan arda kalan ve defin edilemeyen ölülerimizin kemikleri sızlamaktadır” gibi düşüncelerimizi dile getirdiler.

Bu yılki anma Programımızı Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin Alevi Toplumu – Cem evi, Enternasyonal bir platform olan Arbeitsgruppe Anerkennung – gegen Genozid für Völkerverständigung e.V. (AGA) ve Berliner Landeszentrale für politische Bildung ile birlikte “ Cinsiyet, Siddet, Jenozid. Soykırımda Kadınlar ve Çocuklar, Sunum ve Tartışma sempozyumları “ baslığı ile hazırladık. Dört Programı son haftalarda ve değişik ortamlarda yapılan anmaların 5. ve sonuncusu Derneğimizde gerçekleşmiş oldu.

Dr. Dorothee Schmitz-Köster: Alman işgali sırasında Polonyalı çocukların yasadıklarını, Araştırmacı Nezahat Gündoğan Dersim´in kayıp kızları özgülünde Dersim 37/38i, Seyit Rıza, oğlu Resik Hüseyin, Uşene Seyid, Aliye Mırze Sili, Cıvrail Ağa, Hesen Ağa, Fındık Ağa ve Hesene İvraime Qıji´in idamlarını anlattı. Dinleyicilerin soruları ile zenginleşen anma programımızın Möderaratörlügünü Prof. Dr. Tessa Hofmann, anında tercümeyi Ayşe Tetik yaptı. Berlin STK temsilcileri, Eski HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Dersim´in dostları ve toplumumuzdan yoğun bir katılım oldu. Yabancı ve Alman konuklarımız her gecen yıl anmalarımıza daha fazla ilgi göstermekteler. Bu yılki katılımları şimdiye kadarki ilginin gözle görülür derecede üzerinde idi. Katkı verenlere son derece minnettarız.

Berlin 15 Kasım 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir