Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler bir araya geldi: Oy deposu, çantada keklik değiliz

Yaşadıkları baskıları, ayrımcılığı konuşmak ve çözüm önerilerini tartışmak için Aleviler bir araya geldi.

Alevi örgütleri, maruz kaldıkları baskı politikalarna karşı nasıl yöntemlerini konuşmak üzere İstanbul’da bir araya geldi. Alevi Derneği Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, yaptığı konuşmada artık kimsenin Alevileri birbirinden ayıramayacağını belirterek, “Çantada keklik, bahçede oy deposu olmayı ret ettiklerini” duyurdu.

Birçok Alevi örgütü “Yolda birlik mücadelede birlik” şiarıyla İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahı’nda bir araya geldi. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Demokratik Alevi Derneği tarafından düzenlenen buluşmada, Aleviler üzerindeki baskılar ve bunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konuşuldu.

MA’nın haberine göre buluşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, Kemal Bülbül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker, Türkiye ve Avrupa’daki Alevi kurum temsilcileri de katıldı.

Çerağ uyandırmasıyla başlayan buluşmada ardından semah dönüldü.

‘Can, yoldaşlık, yarenlik’

Buluşmanın açılış konuşmasını Alevi Derneği Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat yaptı.

Fırat, konuşmasına “Yaşadığımız baskı ve zulümlerle kendini açık eden dayatılmış düzeni konuşacağız. Kendimizi küçük görme ve gücümüzün farkında olmama, yani bize dayatılan niteliksiz sosyokültürel alt yapının nedenini konuşacağız, sorgulayacağız. Uzak ve yakın coğrafyadaki canlarımızla inancımızın temeli olan rızalık, can, yoldaşlık ve yarenliği paylaşacağız. Bu anlamda hepinizi Şah Hüseyin aşkıyla selamlıyorum” sözleriyle başladı

‘Artık yalnız değiliz’

Alevilerin varlığının her dönemde birilerini rahatsız ettiğini söyleyen Fırat, “Varlığımız her koşulda yeniden ele alınmış güvenlik tedbirleri ve asimilasyon çabaları bir çok katliamla sonuçlanmıştır. Kısacası bize karşı kin, öfke ve nefret hiç bitmemiş, hafızamızda tarihsel bir gerilim biriktirmiştir. Selçuklu-Osmanlı ve cumhuriyet döneminde toplumun dışında bırakılan, ötekileştirilen Aleviler yoluna bağlıklarından ötürü fişlenmiştir. Bizler Koçgiri, Dersim, Maraş, Malatya, Çorum katliamlarını yaşayan sürgün edilen Alevileriz. Bu sürgün dönemde inançsal, kültürel ve sosyal yaşam alanlarınızı farklı halklarla sorunsuz yaşayarak genişlettik. Bizler öteden beri ret edilen haklarımızı ve katliamlara karşı tedirginliğimizi Avrupa’daki canlarla örgütlenerek aşacağımıza inanıyoruz ve biliyoruz ki artık yalnız değiliz” dedi.

‘Oy deposu olmayı reddediyoruz’

Konuşmasının devamında laik ve bilimsel eğitimin her çocuk için hak olduğunu vurgulayan Fırat, Türkiye’deki eğitim müfredatının da bu anlayışla yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Fırat, “Çocuklarımızın musahiplik erkânından geçmesi, görgü erkânından ikrar vermesi, bu güzel yola talip olması için mücadele edeceğiz, Alevilik inancının zihinsel haritamızdan silinmesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Sünni İslam damarını besleyen devletin Alevi köylerine camii yapmaya devam ettiğini, bunun ise asimilasyon taktiklerinden biri olduğunu ifade eden Fırat, “Köye alt yapı, yol, su hizmeti karşılığında devlet bürokrasisinin dayattığı Alevi köyüne camii projeleri bitmiyor. Yüzyıllardır devlet kurumu veya kişiler bizlerin ibadethanesini belirlemeye çalışıyor. Bizler de ısrarla ve dirençle bir inancın ibadethanesine, ibadetini nasıl yaptığına, nasıl yapacağına yalnız o inanca gönül vermiş olanlar belirler diyoruz. Bu asimilasyonu durduruyoruz. Bundan sonra daha örgütlü ve daha disiplinli çalışarak çantada kelik, arka bahçe, oy deposu olmayı ret edeceklerdir. Parlamenter sistem içinde demokrasi, eşitlik ve adalet diyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

‘Kimse bizi ayıramaz’

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İkinci Başkanı Mehmet Ali Çetinkaya ise, yaptığı konuşmasında Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da Alevilerin asimile edilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Asimilasyon için olmadık tezgahların planlandığını belirten Çetinkaya, “Avrupa’dan Türkiye’ye gelen çok sayıda canımız Türkiye’ye giriş yapmadan geri dönmek zorunda kaldı. Bu canlarımız geri çevrildi. Avrupa’daki Alevi dernekleriyle Türkiye’deki dernekleri birbirinden ayırmaya çalışıyorlar. Türkiye’deki Alevi hareketlerle Avrupa’daki Alevi hareketleri buluşturmayı ve ortak noktada hareket etmeyi yakaladık. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Türkiye bizim onursal başkanımıza gözaltına alıyor ve yurtdışı yasağı konuluyor. Bu yasak tüm Alevilere konulan bir ambargodur. Bugün bir başkanımıza bunu yaptılar yarın diğerlerine uygulayabilirler. O yüzden hem Avrupa’daki hem de Türkiye’deki alevi örgütleri olarak bir olacağız. Kimse bizleri ayıramaz” dedi.

Konuşmaların ardından divan oluşturuldu. Ardından buluşmaya katılan kurum temsilcileri söz alarak yaşadıkları sorunları anlattı.

Kaynak: MA

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir