Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sosyalist lider Teslim Töre yaşamını yitirdi

Türkiye devrimci hareketinin hareketinin öncü kadrolarından Teslim Töre, 1 yılı aşkındır tedavi gördüğü kanser  yenik düşerek bu sabah İsviçre’nin Bern kentindeki  Hirslanden Beau Site Hastanesini’de  yaşamını yitirdi.  

Teslim Töre, devrimcilerin birliğin savuna bir devrimci öncüydü. Uzun yıllar boyunca devrimcilerin birliğini sağlmak için mücadele eden  Töre, 30 Mart 1972′ de Kızıldere’de katledilen THKP-C lideri Mahir Çayan‘nin devrimci dayanışma ve siper yoldaşlığı için örgütünü, yoldaşlarını ve kendi canını fede ettiğine ilişkin sunları ifade etmişti:

‘‘ BİZ MAHİR ÇAYAN‘I ANLAYAMADIK‘‘

Kızıldere katliamı öncesinden Deniz’le Mahir’in arası siyasi olarak o kadar da iyi değildi. Mahir buna rağmen, Kızıldere’de Deniz’leri kurtarmak için en ağır bedeli yaşamıyla ödedi. Ama Mahir Çayan’ı bizler ne o zaman, ne de bugün anlayabildik. Eğer onu anlayabilmiş olsaydık bugün bu hallerde olmazdık. Belki arkadan gelen nesiller anlarlar. Devrimcilik ilk önce insani temeller üzerinde yükselmelidir. O açıdan Mahir Çayan’a ayrı bir değer .

“Onlar, sosyalizmin insancıl yüzü, solun, sosyalistlerin birlik olmalarının sembolüdürler. Onlar, etnik kökenleriyle oluşturmuş oldukları toplumsal bileşenle, Türkiye’ de yaşayan bütün halkların bir arada yaşamalarının sembolüdürler. Ve öyle kalacaklardır.

Bana gör Mahir yoldaş; bu günün dünyasını ve insanlığın varması gereken geleceğin insani değerler sistemi limanını hiçbir kafa karışıklığına meydan vermeyecek şekilde, anlamak isteyen herkese net bir şeklinde anlatmıştır. Geleceğin sosyalizminin Mahir Çayan ve yoldaşlarının göstermiş olduğu değerler üzerine kurulacağı kuşku götürmez.

TESLİM TÖRE KİMDİR?

1939 Malatya Akçadağ doğumlu olan Teslim Töre, 1963 yılında Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olarak siyasi mücadeleye başladı. Malatya yerel gazetelerinde gazetecilik yapan Töre, 1969 yılında yayınladığı bir bildiriden kaynaklı tutuklanarak 3 ay ceza evinde kaldı.

Türk devletinin sistem muhaliflerine dönük saldırıları karşısında 1970’li yılların başında alternatif mücadele yöntemleri geliştiren Töre, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kurucuları arasında yer aldı. 1971 Mayıs’ında THKO’nun Nurhaklarda aldığı darbe üzerine çareyi Suriye’ye geçmekte bulan Töre, daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilişki içerisine girdi.

1974 yılında tekrardan Türkiye dönem Töre, 1976 yılında ise Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadele Birlikleri’ni (THKO/MB) kurdu. Uzun soluklu bir mücadelenin ardından 1980 gelindiğinde ise Töre, bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak, genel sekreterlik görevine geldi. 1980 askeri darbesi ile birlikte tekrar Suriye’ye gitmek zorunda kalan Töre, siyasi faaliyetlerini yurtdışında devam ettirdi.

1988’de tekrar Türkiye’ye dönen Töre, buradaki siyasi çalışmalarından dolayı 1993’te tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2001 yılında tahliye olan Töre, siyasi çalışmalarını kaldığı yerden devam ettirdi. 2003 yılında İsviçre’ye sürgüne çıkmak zorunda kalan Töre’ye, hakkında devam eden davalar kapsamında 2004 yılında 22 yıl hapis cezası verildi.

Teslim Töre, 24  Kasım 2019 tarihinde İsviçre’nin Bern kentindeki  Hirslanden Beau Site Hastanesini’de  yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir