Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Müfit Can Saçıntı: ‘itiraz Ediyorum’’ ile Oberhausen’da

Fatih ÇİMEN/DUİSBURG

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)’in organize ettiği, Müfit Can Saçıntı’nın ‘İtiraz Ediyorum’’ adlı, Canlı Müzikli, tek kişilik güldürü oyunu Oberhausen Alevi Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

Hayri Biçici’nin sunumunu yaptığı tek kişilik müzikli oyun, sivil toplum kuruluşları, derneklerden destek gördü.

Alevi Kültür Merkezi salonununda yapılan tiyatro’ya yaklaşık 500 kişi katıldı. Oyun başlamadan önce sahneye gelen  DİDF temsilcisi Hıdır Göyüldar bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Göyüldar, ‘’Farklı zamanlarda farklı nedenlerle doğduğumuz topraklarımızdan, ülkemizden kopup buralara geldik. Hayatımızı burada sürdürürken, bir yanımızın kaldığı ülkenin sorunlarınıda düşünmemezlik edemezdik. İkili bir yaşam süren göçmenlerin yaşadığı ülke Almanya’da ülkeden getirdiği sorunlarla beraber yaşıdıklarını belirterek konuşmasına çöyle devam etti.. Göyüldar, ‘İnsanlarımızın büyük bir bölümü, işçi, emekçi, küçük esnaf. Hayat zor, çünkü, dünyayı yöneten egemen sınıflar emekçilerin üzerinde saltanatını sürdürüyor. Emekçilerin alım gücü düşüyor. Yoksullaşıyor. Küçücük bir azınlık zenginliğine zenginlik katıyor’dedi.

2020 yıllında Almanya’nın önemli otomobil devleri 120 bin işçinin işten çıkarmayı tasarladıklarını söyleyen Hıdır Güyüldar, bundan en çok zarar görenler göçmen emekçiler olacaktır.Sermeya bununla yetinmiyor, emekçileri, dinlerine, dillerine, uluslarına göre bölüyor, parçalıyor.. yani böl parçala yönet taktiğini uyguluyor’’ifadesini kullandı.

16 Yılda 50 bin insan intihar etti

 Hıdır Göyüldar, ‘’1990 yılında uygulanan Neo liberal politikalar, işçi sınıfının bittiğini ve herkesin zenginleştiğini söylüyor. İşçi örgütlerini, bilincini dumura uğrattı.. bütün bunlara rağmen dünyanın heryerinde bir ayaklanma var.. dünyanın her tarafında mücadeleler var. Bu etkinliktede hedeflenen din, dil,ırk ayırımı yapmadan, insanlar birbirine düşürülmeden yaşamak gerekir.. son 16 yıl içinde Türkiye de 50 bin insan intihar etti.

İnsanlar umutsuz çaresiz… kadın cinayetleri son noktaya gelmiş durumda. Çünkü iktidardakiler kadını insan yerine koymuyor. Erkeğin hizmetçisi, mal ve meta olarak görmektedir. Yeni nesil böyle yetiştiriliyor.

Çocuklara karşı istismar hat safhada. Dünya emekçileri din dil ırk ayırımı yapmadan kendi çıkarların için birlik olmak zorunda olduklarını dile getirerek, Hepinize geldiniz teşekkür ediyorum ve sahneyi Müfit Can Saçıntı ve arkadaşlarına bırakıyorum’’ dedi.

Ünlü tiyatrocu Müfit Can Saçıntı ve oyunun canlı müziğini seslendiren Arya Ateş alkışlar arasında sahneye geldi. Saçıntı oyunla ilgili yaptığı konuşmada, sinekler var. Biz bu sinkelerin geldiği bataklığı kurutmalıyız.. bu kapitalis sistem değişmedikçe. Ne kadar hükümet değişirse değişsin işçiler, issizler, memurlar, köylüler, vatandaşlar acısından hiçbirşey değişmez. Atalarımız ‘’Eğri popodan doğru yumurta çıkmaz’’derler. Bunu dört harf olarak söylüyorum. Bu dünya kimseye kalmaz. Mal da yalan mülkte yalan, mülkiyette yalan. Espriyi açıklamak, hapşiriği açıklamaktan daha zordur. Bir çok anlam çıkar bundan. Paranın üzerine ‘’mal da yalan, pul da yalan’’ diyen Yunus Emre’nin resmini basıyorlar.. buda mülkiyetin yalan olduğu anlamına gelir’’ ifadesini kullandı..

Müfit Can saçıntı ve Arya Ateş’in müzikli tek kişilik oyun alkışlar arasında bitti. Oyunun ardınan sanatçı Müfit Can Saçıntı sevenleriyle bol resim çekti, halaya durdu. Sanatçı Özgür Tuna’nın 40’nci doğum gününde, mumları yakılarak doğum günü pastası kesildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir