Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu: Başka cerenlerin öldürülmemesin

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, geçtiğimiz günlerden Ordu’da evine girerken katledilen Ceren Özdemir için yazılı açıklama yaptı.   Ordu’da evinin önünde Özgür Arduç tarafından katledilen Ceren Özdemir’e ilişkin Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu yazılı açıklama yaptı. İktidara, ‘Ceren Özdemir ve öncesinde yaşanan cinayetlerde önlenebilir miydi?’ sorusu yöneltilen açıklamada, Özdemir’in katledilmesinin göz göre işlendiği ilişkın olarak şu ifadeler kullanıldı:

 

”Orduda evine giderken evinin önünde bir katilin bıçaklı saldırısı sonucu Ceren canımız daha hakka yürüdü. Bundan önceki cinayetlerde önlene bilirdi; ama bu göz göre, göre ben geliyorum diyerek işlenmiş bir cinayet olarak ortada durmaktadır. Edindiğimiz bilgiye göre katil Amasya doğumlu Ankara nüfusuna kayıtlı, daha önce bir çocuğu taciz edip öldürmüş bir katil. Ordu sokaklarında çok rahat bir şekilde 3 gün gezen, 1 gece otelde kalan. Alışveriş merkezine gidip dolaşan katili cezaevinden tanıyan gardiyanların dahi çarşıda gezerken görmüş olmalarına rağmen devletin, güvenlik güçleri , istihbaratı bulamıyor ve bir esnafın dikkati ve takibi ile vatandaşlar tarafından yakalanıyor. İlk akla gelen bizim ceza ve tutuk evlerimizde yeteri kadar suçluları rehabilite edip, topluma kazandırabiliyor muyuz? Dünya Ekonomik forumu tarafından yayınlanan eğitim kalitesi 2018 isimli rapora göre Türkiye 137 ülke arasında 99’uncu sırada yer aldı. Böyle bir katil gerekli tedaviyi olmadan, nasıl oluyor da yarı açık ceza evine alınıyor? Ceza evinden kaçıyor, ordu sokaklarında elini kolunu sallaya, sallaya dolaşarak, masum, güçsüz insanları arıyor? Düşüncesini ifade eden yazar, çizer, onlarca insan, elektronik ortamda düşüncesini ifade eden insanlar, gözaltına alınıp, sorguya çekilirken, görüş düşünce, inançlarından dolayı çogu insan kamu hizmetlerinden uzaklaştırılırken, Adalete güven gün geçtikçe azalmaktadır. Bu gözü dönmüş katile pişman mısın? Diye sorulduğunda, “ hayır değilim, silah alacaktım param yoktu, bıçak’ı da bir dükkândan çaldım.” Demesi bu caninin ordulu masum insanları öldüreceğini söylemesi ne kadar güvencesiz bir yaşam sürdüğümüzü açıkça ortaya koymaktadır. Gün geçmiyor ki ülkemizin herhangi bir köşesinde canlara yönelik bir saldırı olmasın? Devletin asıl görevi elindeki kolluk küvetleri ile halkın can, mal, güvenliğini sağlamaktır. Siyasi iktidarlar halka daha güzel yaşam vadiyle iktidara gelirken, insanların saldırıya uğraması birilerinin bir yerlerde açıkça görevini yeteri kadar yerine getiriyor mu? Sorusunu bize sordurmaktadır. Yirmi yıldır cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici söylem üzerinden yürüyen, kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören iktidar döneminde kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı. 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadının hayatını kaybetti. Arka arkaya gelen kadın cinayetleri devam ederken, toplum her yeni cinayette yeniden sarsılıyor ve iyi hal indirimleri ile adalet yerini bir türlü bulmuyor. Kadın erkek eşitliğinin “fıtrata aykırı” olduğunu savunan, kadının iş hayatına atılmasına karşı çıkıp “kadının yeri evidir” diyen, sosyal hayatın birçok alanında kadını sınırlayıp, geri plana iten zihniyet kadın cinayetlerinde madalyonun ikinci yüzüdür. Problem kadını hor gören, aşağı, ayrımcı, ikinci sınıf gören zihniyettir AKP Hükümeti bir daha sınıf ta kaldı.
Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri olarak bu cinayeti kınarken, eğitim, öğretimin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Demokratik toplumlarda, özgür basın, özerk, bilimsel üniversiteler, laik, demokratik, toplum, sosyal devlet anlayışının önemini bize bir daha hatırlatmaktadır. Yarınlarda, başka cerenlerin öldürülmemesi için bu günden gerekli, yasal, çağdaş, bilimsel eğitimi hükümet ön plana çıkarması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz.”

Muharrem ERKAN
Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu kurucu Genel Bşk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir