Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HBVAKV Genel Merkezi: Biz Madımak Müze olsun dedik, siz katillerin adını anıta yazdınız

 AHA – Doğan Demiri’in Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde kurulan ‘ Gelecek Partisi’ nin kurcular kurulu arasında yer almasına Alevi kurumlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. PSAKD Genel Merkezi’nin yaptığı açıklamanın ardından, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’de yazıl bir açıklama yaparak Doğan Demir’in Davutoğlu’nun kurduğu partide yer almasına tepki gösterdi.

HBVAKV açıklamasında Demiri’in Davutoğlu’nun partisinde yer almasına ilşkin: Demirin kendi siyasi geleceği için Davutoğlu’nun Alevilere söylediklerini unuttuğunu ancak Alevilerin bunu asla unutmayacağı‘‘ ifade edildi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi‘nin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

“ALEVİLER HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALINMADI ”

“Anadolu topraklarının kadim halklarından olan biz Aleviler yüzyıllardır inancımızı yaşayabilmek ve yaşatabilmek için gelmiş geçmiş bütün iktidarlarla çok büyük mücadeleler verdik vermeye devam ediyoruz

Yolumuz uğruna çok asimile edilmeye çalışıldık, çok katledildik, topraklarımızdan göç etmeye zorlandık. Gelin görün ki muktedirler ne Cumhuriyetten önce ne Cumhuriyet döneminde ne de parlementer sistemin etkisizleştirildiği bu yeni sistemde biz Alevileri hiçbir zaman dikkate almadı ve sürekli ötekileştirdi, toplumu kutuplaştırarak iktidarlarını böyle ayakta tutmaya çalıştılar‘‘ .. kaydedildi. 

 

“BİZ ALEVİLER; CEMEVLERİNE YASAL STATÜ DEDİK; SİZ ‚‘ İRFAN MERKEZİ‘ DEDİNİZ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi, Davutoğlu’nun  tutarsızlığını ve kurduğu partiye ilişkin eleştirsel düşüncelerin şu ifadeleri kullanarak vurguladı: ‘‘17 yıldır tek başına iktidar olan AKP de, Alevilerin tüm isteklerine sürekli kayıtsız kaldığı gibi kendi cephesinden inancımızı tarif etme şuursuzluğunu göstermektedir. Gelinen bu noktada iktidarın attığı her adımda yanında olan Başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu sayesinde bir parti daha bu gün itibari ile siyasete atılmıştır.

Adı Gelecek Partisi!
Siz geçmişinizi unutmuş hatırlamıyor olabilirsiniz ama biz unutmadık unutturmayacağız .
Biz Aleviler;
Cemevlerine yasal statü dedik ;siz ‘irfan merkezleri’ dediniz. Biz Madımak Müze olsun dedik,siz katillerin adını anıta yazdınız. Biz zorunlu din dersleri kalksın dedik ,siz üzerine iki zorunlu ders daha eklediniz. Biz Laiklik dedik, siz ‘Laiklik bizim için bir araçtır’ dediniz. Biz Diyanet kaldırılsın dedik, siz bütçesini her sene artırıp İmam Hatip Liselerini çoğalttınız. Biz eşit yurttaşlık hakkı dedik, siz kulaklarınızı ve gözlerinizi kapattınız. Biz barış dedik, siz patlamalardan sonra ‘şu kadar sünni vatandaşımız öldürülmüştür’ diyerek ayrımcılık yaptınız. Biz barış dedik, siz bombalardan sonra ‘oylarımız arttı’ dediniz. Biz ÖSO Alevileri katlediyor dedik, siz ‘selam olsun onlara’ dediniz. Biz İŞİD Alevileri katlediyor dedik , siz ‘İslamın yaramaz çocukları’ dediniz. Biz evlerimize çarpı atılıyor yapanları bulun dedik, siz ‘çocuklar yapmıştır’ dediniz hiçbirini bulamadınız.  Biz dergahlarımız gerçek sahiplerine iade edilsin dedik, siz müftülükler sayesinde birçok dergahımıza el koydunuz. Şimdi gelmiş parti kurduk ‘Temel ilkemiz özgürlükçü laiklik ve çoğulcu din anlayışıdır’ diyorsunuz. Buna kim inanır geçmişte neydiniz ki gelecekte ne yapacaksınız.

“DOĞAN DEMİR YUKARIDA YAZDIKLARIMIZI UNUTMUŞ OLABİLİR Mİ?”

Alevilerin bin bir güçlükle kurduğu ve büyüttüğü Alevi Kültür Dernekleri’nin Genel Başkanlık makamına getirdiği Doğan Demir yukarıda yazdıklarımızı unutmuş olabilir mi? Ama görünen o ki kendi siyasi geleceği için unutmuş görünüyor. Kendi toplumuna ihanet eden bir kişiden medet umuyorsanız o da yeni kurulan partinin acizliğini gösterir. Alevilerin tarihinde ihanet edenlerin yeri bellidir. Biz Aleviler yıllardır verdiğimiz onurlu mücadelemize, bize ihanet eden Hızır Paşalara rağmen devam ettik ve edeceğiz. Aleviler hiç kimsenin, hiçbir siyasi oluşumun arka bahçesi değildir olmayacaktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir