Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CEMEVİNE DİL UZATAN YAZAR BOZUNTUSUNU PİŞMAN ETMEK

Geçen gün Samsun’da yerel bir gazetenin sahibi ve yazarı cemevini hedef alan bir yazı yazarak bir zihniyeti ortaya sermiş.İnternetten buldum bu adını yazmayacağım siteyi. Baktım ki şahıs tipik bir islamcı, badem bıyıklı falan.

Kadınlı-erkekli, sazlı sözlü, muhabbetli bir toplantının yapıldığı mekan olan CEMEVİ ibadethane olur muymuş bu islamcıya göre. Bu mekanın bir yerine mihrap gibi bir bölüm yapılmalıymış namaz kılınması için. Bu akıl yoksununa göre sadece namaz kılınan yer ibadethane oluyor. Yazıyı okurken “o kuş beynini kendine sakla, insan ol! nasıl bir cüretkarlık bu!” diye sinirlerim zıpladı.

Hemen buldum bu şahsın telefonunu, aradım kendisini. Hangi hadsizlikle bu yazıyı yazdığını, Alevilerin ibadethanesine hakaret ettiğini, buna hakkı olmadığını söyledim.

Konuşmamız şöyle oldu:

ŞAHIS-Ama Aleviler….

-Aması yok. Aleviler kadın erkek birlikte ibadet eder. Alevilikte CAN vardır. Sünnilikte can yoktur. Tamamiyle zıt iki inanç. Kabul edeceksiniz. Alevilik vardır, Aleviler vardır. Bunu kafanıza alın. Aleviliği öğrenin, anlayın. Okuyun biraz. Uzaktan ders, akıl veriyorsun.

ŞAHIS-Ben hakaret etmedim….

-Hakaret ediyorusun. Alevilerin inancını, ibadethanesini inkar ediyorsun, sorguluyorsun. Bu bir hakarettir. Nasıl böyle bir yazı yazabiliyorsun, hangi cesaretle!

ŞAHIS-Alevilik din mi, mezhep mi? (abukluğa bakın, saptırıyor)

-Alevilik ne din ne mezhep. Bırak bu soruları sormayı bana. Alevilik bir inanç, bir yol. Hem sana ne?

ŞAHIS-Ben…. (konuşmasına izin vermiyorum)

-Ne hakla cemevini sorguluyorsun sen. Hakkın var mı? (iyice çıldırdım)

ŞAHIS- Alevilik islamın içinde mi dışında mı? (en moda, soytarı soru)

-Bırak bu soruları bana sormayı. Saçma sapan konuşuyorsun. Aleviler ilgilenmiyor islam içi mi dışı mı? Yol’una bakıyor. Bırak saçmalamayı. Aleviliği mi tanımlıyorsun. Rahat bırakın.
Bu ne ukalalık!

PİŞMAN ETMEK İSTEDİM

Bu şahsı konuşturmadım adeta. Çok sert davrandım. Pişman etmek istedim Alevilerin ibadethanesi CEMEVİNE dil uzatması ve bu düşmanca tavrından dolayı.
Böyle şahıslara kibar davranmak yok!

Her bir Alevi bu tarz dil uzatmalara karşı sert tavır göstermeli, taviz vermemeli, savunmaya geçmemeli. Hakaretlere, saygısızlıklara izin vermemeli.

Bu şahıs, aslında bir zihniyeti açık açık yazmıştı. Diyanet de, AKP iktidarı da, pek çok Sünni vatandaş da bu gafletin içindeler.

Buna son vermeleri elzemdir.

CEMEVİ ALEVİLERİN İBADETHANESİDİR! Bu böyle bilinsin.

Anlamayan varsa anlatırız. Herkes ahlaklı olmak zorunda. Birbirine saygı duymak zorunda. Yoksa birlikte yaşayamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir