Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

RATİNGEN AKM: TÜM YÖNETİM KADINLARA DEDİ

Alirıza Güler  Ratingen

A LMANYA ’nın Ratingen şehrinde faaliyet yürüten Alevi Kültür Merkezi gerçekleştirdiği 22. kongresinde yönetimi kadınlara teslim etti.

Yüzden fazla üyenin katıldığı kongrede geçen dönem üzerine tartışmalar yürütüldü, yeni dönemde yapılması gerekenler üzerine önerilerde bulunuldu. Alevilerin Almanya’da kazanılmış bir çok haklarının olduğu, bir inanç olarak tanındığı ve Alevi derslerinin okullarda okutulduğu belirtildi. Türkiye’de ise, Alevilerin halen dışlandığı, kapılarına defol yazıldığı söylenerek, siyasi iktidara eleştiriler yönetildi.

YERİMİZ MUTFAK DEĞİL
HER YERDİR

Kongreye kalabalık bir şekilde katılan kadın üyeler, “Kimseye boyun eğmedik, bükülmedik, hakikatin ve sevginin yanında olduk. Yerimiz mutfak değil her yerdir. Hem evde hem de dışarıda çalışıp, bir yandan da inancı ve davası için koşturan gönüllüleriz. Acıların, sürgünlerin, yaşanmamış çocukluğun, duyulmamış geçliğin gerçek yüzüyüz. Biz birliğin, dirliğin gerçek adıyız” diyerek yönetime aday olduklarını açıkladılar. Yapılan seçimler sonucunda en genci 20 yaşındaki on kadın yönetim kuruluna seçildiler.

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ
TOPLUM DEMEKTİR

Kadınlardan oluşan yeni yönetim kurulu yaptığı ilk toplantıda ise, Özgün Kutan-Baran’ı dernek başkanlığına seçti. Özgün Kutan-Baran seçimlerden sonra yaptığı açıklamada, “Biz kadınlar sadece mutfakta değil, hayatın her alanında var olmak istiyoruz. Güçlü kadın güçlü toplum demektir. Kadınlarımız yeter ki, kendilerinde var olan güce inansınlar, istesinler ve ben de varım desinler. Önceliğimiz eğitim çalışmaları, kültür-sanat faaliyetleri, çocuklarımız ve gençlerimiz olacak. Ekibime güveniyorum. Dernek üyelerimize de bize olan desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu geçici bir görevdir. Üstlendiğimiz sıfatların, geldiğimiz makamların gözümüzde de gönlümüzde de bir hükmü yoktur. Yolumuz açık, Hızır yardımcımız olsun” dedi.

Ratingen AKM Başkanlığı’na seçilen Özgün Kutan-Baran halen AAKB-Almanya Alevi Kadınlar Birliğine bağlı NRW Eyaleti Kadın Birliği Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir