Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İzmir’de cemevleri imar planına ibadethane olarak işlenecek

Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusunu meclis gündemine getirdik” dedi.

Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusunu meclis gündemine getirdik” dedi.

Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri kapsamındaki “Aşkla Semah Dönenler” etkinliğinin açılış konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer; İzmir’de Alevilerin kendi kimliklerini özgürce yaşaması ve gelecek kuşaklara aktarması için kararlı adımlar attıklarını belirterek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına rağmen cemevlerinin ibadethane statüsünü alması konusunda halen adım atılmıyor. Cemevlerinin statüsüne dair bir tarif yapmak Alevi toplumunun haricinde hiç kimsenin işi değildir. Alevi toplumu da ibadetini yaptığı yer olarak cemevinin tarifini çoktan yapmıştır” dedi. Soyer, bu yüzden cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusunu meclis gündemine getirdiklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Çünkü biz İzmir’de farklı kültür, inanç, etnik yapı ve diğer kimliklere sahip herkesi, İzmir’in vazgeçilmez bir değeri, büyük bir zenginliği olarak görüyoruz. Çünkü biz demokrasiyi, kardeşliği ve adaleti bu şehrin vazgeçilmez ilkeleri olarak görüyor ve İzmir’de her bir vatandaşımızın kendi kimliğiyle özgür, eşit ve adil bir biçimde yaşaması gerektiğine inanıyoruz.”

Meclis gündemine alınan İzmir İmar Planı’na cemevlerinin ibadethane olarak işlenmesi konusunun bir ay içinde sonuçlandırılması planlanıyor.

İzmir’den yayılan ışık

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle dün akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Uluslararası Alevilik Bektaşilik Günleri’nin koordinatörlüğünü üstlenen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Ersal ise Alevilerin bu toprakların öz evlatları olmasına rağmen üvey evlat muamelesi gördüklerini dile getirerek “Ama şuan çok gururluyuz, çünkü bu şehrin caddelerinde ‘Uluslararası Alevilik ve Bektaşilik Günleri’ yazıyor. Bunun için Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz. Düzenlediğimiz Alevi ritüellerini içeren sempozyum, sanat ve icra etkinlikleri ilk. Bu bir ışık ve bu ışığın, farklılıkların kenti İzmir’den Türkiye’ye yayılmasını diliyoruz” diye konuştu.

12 ayrı grubun semah döndüğü geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Ege Tahtacı Kültür Dernekleri Başkanı Genel Başkanı Gökhan Çankır, Almanca Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz, Yunanistan Seyid Ali Sultan Dergâhı Postnişi Mehmet İsmailoğlu, Güney Bulgaristan Cem Derneği Başkanı Mustafa Ali ve Alevi toplumunun temsilcileri katıldı

 

1 thought on “İzmir’de cemevleri imar planına ibadethane olarak işlenecek

  1. Alevilik bir DİN değildir felsefi yaşam öğretisidir. Cemevleri tapınma yeri ibadethane değil.. Halk Kültür, eğitim, (40’ların) muhabbet meclisidir. Statü verecekseniz bu konumda verin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir