Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 YOL ERENLERİ : MARAŞ KATLİAMI BİZE NEYİ ÖĞRETİYOR?

Alevilerin tarihi katliamlarla ve direnişlerle doludur.

Bir devlet politikası olarak katliamlar Alevilerin yüreklerinde kanayan yaradır. Sasani, Emevi, Abbasi, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletleri, egemenliklerini sürdürdükleri Anadolu –Mezopotamya-Horasan-Trakya coğrafyasında yaşayan Alevi toplumu üzerinde, sistematik olarak toplu katliam yaptılar.

24 Aralık 1978 yılında gerçekleştirilen Maraş Katliamı tarihin en zalimce, en sistematik, planlanmış katliamlarından biridir.

MARAŞ KATLİAMININ 41. YILDÖNÜMÜ

Değerli kardeşler! Bundan tam 41yıl önce 24 Aralık 1978 te Maraş’ta bir katliam yaşanmıştır. İnsanlık ve özgürlük düşmanı Faşist güçler, yüzlerce(Resmi rakamlarla 150, gerçekte 500’ü aşkın) Alevi canımız katledilmiştir. Çocuk, yaşlı, hamile kadın gözetilmeksizin Aleviler baltayla, satırla, tüfekle ya da yakılarak katledilmiştir. Katliam sonrasında binlerce insanımız Avrupa’ya, metropol illere sürgün edilmiştir.

Canlarımızı, canice katledenler, Alevilere acı sürgünler yaşatanlar, hesap vereceklerdir.

Bu düşmanlık neden?

Peki, Aleviler, neden katlediliyor?

Alevi toplumunun tarih içinde oluşmuş yapısı, baskı ve sömürüyle uyuşmuyor, egemenlerin çıkarlarıyla zıt yönde hareket ediyor.

Aleviler, tarihsel kökleri olan “komün toplumsallığından” aldıkları özgürlükçü ve dayanışmacı bir toplumsal yapı olarak var oldular.

Aleviler, kendi tarihlerinin ürettiği inanç değerleri gereği, daima, zulme, sömürüye ve haksızlığa başkaldırdılar.

İşte, egemen güçler, kendi sömürücü, anti demokratik, zulüm düzenlerini sürdürebilmek için Alevilerin bu demokratik, özgürlükçü, isyancı değerlerinden nefret ediyor.

Egemenler, Alevileri ezilip yok edilecek bir düşman olarak görüyorlar.

MARAŞ KATLİAMI NEYİ ÖĞRETİYOR? ALEVİLER NE YAPMALI

Değerli canlar, yoldaşlar Günümüzde, AKP nin uyguladığı savaş politikası, giderek faşistleşen devlet yapısıyla bir bütünlük oluşturmaktadır. Osmanlının fetihçi ve Abdülhamit’in ittihatçı, milliyetçi çizgisinin hayaliyle Türkiye halkları yoksulluğa ve zulmemahkûm edilmektedir.

Alevilerin tarihinde katliamlara tabi tutulmaları bir devlet politikasıdır. Egemen güçler kendi milliyetçi faşist, sömürgeci saflaşmasını özgürlükçü, demokrat toplumsal güçleri yok sayıp inkar ederek, katlederek, gerçekleştirmektedir.

Maraş katliamını hatırlamak bugünün AKP-MHP iktidarının içinde karanlık güçlerin, Alevileri yeni acılara tabi tutacaklarını bilince çıkarmamızı sağlıyor.

Maraş Katliamını Unutma, Unutturma!

 

Yaşadıklarımız, değişmez yazgı değildir. Zalimlerin zulmüne karşı, Yol Erenleri olarak güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz.

Tüm Alevi canları, devrimcileri, demokratları, 41. Yılında, Maraş’a katliamını, protesto etmeye çağırıyoruz.

Kahrolsun Faşizm!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir