Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler,  Maraş’ta polis barikatlarını aşarak abluka altında şehitlerini andılar

AHA– Maraş Katliamı’nda hayatını yitiren masum insanlar katliamın 41. Yılında  Alevi Kurumları ve demokratik kitle örgütleri tarafından Maraşı’ın Yürükselim Mahallesi’nde anıldı.  Anmayı gereçekleştirmek için Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ile siyasi partilerin temsilcileri ve Maraş’ta yaşayan bir kısım Alevi sabahın erken saatlerinde Erenler Cemevi önünde toplandılar. Yürüyüş sırasında sık sık; “Maraş’ı unutma, unutturma”, “Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Alevi kurumlarının Maraş’ın Yürükselim Mahallesi’nde buluna Erenler Cemevi’nde düzenledikleri anmaya katılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, sosyal medya hesabından polsin yürüyüşü engellemek için barikat kurmasına ve kitlenin etrafında abluka oluşturmasına tepki gösterdi. Öker, “Maraş yine abluka altında. Yüzleşme yerine yasakçı zihniyet ile Maraş’ta yaşayan halka baskı ve yasaklarla yine zarar vermeye devam ediyorlar” dedi.

Yürükselim Mahallesi‘nin giriş çıkışlarını kapatan polisin yoğun ablukası altında başlayan yürüyüş kolu, polisin kurduğu  barıkatları aşarıak Erenler Cemevi‘ne ulaştı. Çerağ uyandırılılan anma etkinliği Mesim Cemevi Başkanı Hazan Kılavuz Dede‘nin okuduğu gülbenk ile başladı. Katliamda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından Erenler Cemevi Başkanı Müslüm İbili anmanın tertip komitesi adına kısa bir konuşma yaptı. İbili konuşmasında şunları ifade etti:  İnanıyoruz ki Maraş halkı da barışı, kardeşliği ve kucaklaşmayı arzu etmektedir. Maraş’ta gerçekleştirilen katliam bir insanlık suçudur. Bu suça ortak olmak istemeyen tüm canlar, bu katliamı lanetlemeli ve kınamalıdır. Katliam hazırlıkları mahallemizde bulunan kahvehanenin taranmasıyla başladı. Ancak biz bu kadar yapılan zulme rağmen yüzyıllardır Anadolu topraklarında birlikte yaşayan Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Türk’üyle inanç farklılığına rağmen yaşayan bir toplumuz. Bu ülkede daha mutlu olmanın yolu olan eşit yurttaşlık temelini yaratmak zorundayız. Ülkemizde barışın, huzurun ve kardeşliğin daim olmasını temenni ederek, katliamı bir kez daha lanetliyorum” dedi.

Hüseyin Gazi Metin Deden’nin şiir okuduğu ve deyişlerin söylendiği anmada Alevi Bektaşı Federasyonu ( ABF ) adına Hüseyin Güzelgül, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK ) adına ise Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil konuşma yaptı. İki merkezi kurumun temsilcilerinin konuşmasından sonra, kısa selamlama konuşmaları yapmları için anmaya katılan  sendika temsilcileri ile siyasi partilerin temsilcilerine söz verildi.

Gençlerin yol aşkına  semah döndükleri  anma etkinliği Yol Tv ve  Can Tv tarafından yapılan canlı yayınlarla geniş kitlelere ulaştırıldı. Anma etkinliği, Ana ve Dedelerin birlikte çerağı sır etmelerinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir