Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKM Köln Kadınlar Kolu: ‘‘ Aleviler insan hakları davasına adlarını yazdırıyor‘‘ adlı etkinliği başarıyla gerçekleştirdi 

AHA- AKM Köln Kadınlar Kolu tarafından 22 Aralık Pazar günü Cemevi’nin kültürel etkinlikler salonunda düzenlenen ‘‘ Aleviler insan hakları davasına adlarını yazdırıyor‘‘ adlı etkinliğe  200‘ü  aşkın bir kitlesel katılım oldu. Etkinlik adına uygun bir şekilde başladı, öyle davam etti ve aynı şekilde sonuçlandı.
İnsanları tarihin derinliklerine götüren ve büyük bir emekle gerçekleştirilen etkinlik, Cemevi üyelerini insan hakları konusunda daha duyarlı hale getirme  ve dünyanın yönetiminde söz sahibi olan büyük uluslararası örgütler ile diyalog kurma  amaçıyla düzenlendi.  Eğitsel ve tiyatral nitelik ile yoğurulmuş olan bu içerikli ve  insanları derinden etkileyen etkinliğin metin yazarı ve yönetmeni Hüseyin Erdem’in konuşmaları kitle tarafından büyük bir dikkat ve hayranlıkla  dinlendi.
‘‘ Aleviler insan hakları davasına adlarını yazdırıyor‘‘ adlı etkinlikte AKM Köln Başkanı Ali Eren’ de  günün anlamı üzerine kısa bir konuşma yaptı. Eren sözlerine katılımcıları, Hüseyin Erdem hocayı, etkinlikte sahne alan  ‘Kadınlar Ses Korosu’nu ve etkinliğe katkı sunan emek veren herkesi selamlayarak başladı ve ardından günün anlamına ilişkin şunları ifade etti:
‘‘Değerli Canlar, Sevgili Misafirler,
Dünya İnsan Hakları Günü etkinliğimize bu güzel çoşkulu katılımınız için kurumumuz Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Köln adına sizlere teşekkür ediyor,sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Bir teşekkürü de değerli Hüseyin Erdem Hocamıza kurumumuza yaptığı değerli hizmetler, katkılar için AKM Köln adına, kendi adıma en içten duygularımla sunuyorum.
Dünya İnsan Hakları Günü etkinliği, Türkiye insanları bakımından programını sevgili Hüseyin Erdem hocamızın ilk kez 1976’da İstanbul’da yazıp sunduğu ve özüne uygun olarak 2. kez 43 yıl sonra AKM Köln’de sahnelenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz.
Bizim bu etkinliği yapmamız, dünya yönetiminde söz sahibi olan büyük uluslararası örgütler ile diyalog kurma amacı güdüyor.
Birleşmiş Milletler örgütüne, onun kültür bölümü UNESCO’ya sesimizi duyurmayı amaçlıyoruz. Bu amaçta Aleviler olarak haklı bir konuda olduğumuza inanıyoruz. İnsanlığın ileri gitme, eşitlik, özgürlük, kardeşlik haklar savaşımında, zülme karşı verilen uğraşlar sıraya dizildiğinde ne yazık ki Aleviler listeye alınmaz. Onun için insan hakları uğruna verilen savaşımda Alevilerin hak ettikleri yerde olmaları en büyük dileğimizdir.
Bu etkinlikte Alevilerin haklı davasının insan hakları savaşımına derin, soylu, aydınlık bir katkı sunacağına yürekten inanıyoruz. Buradaki gerçeklerle karşı karşıya gelmek Canlarımızı ancak ileriye götürür ve inançlarına bilinçle sarılmayı kavratır.
Alevi İnancı’nın, Alevilik üst kavramına gelinceye dek kök inançları da içinde olmak üzere ödediği karşılık, tarihi gelişmeler içinde belki de en yüksek olan bedellerdendir. „En-el Hak” demekle başlayan inanç düşüncesi ve kültürü firavun Echnaton’a ve daha gerilere, geriye doğru sonsuza gider.

Çok eski inanç evrelerine belki Alevilik denmez, ama bu aşamalar -Alevilik eğer bir ağaç gibi düşünülürse – o inancın kökleridir. Aleviliğin geleceğe, geleceğe doğru sonsuza gitmesi düşleniyorsa, bu eski evrelerdeki inançların anlaşılması, benimsenmesi gerekir, ancak o zaman geçmişi kavramak sayesinde gelecek yaşanabilir. Geçmiş geleceği yaratan bir kaynaktır. Yalnızca “geçmişe ağlamak yarar getirmez”, gelecek, geçmişin sağlam temelleri üzerine kurulmuş, bilinçle atılan ileri adımlarla gerçekleşir…
AKM Kadınlar Kolu’nun  ‘‘İnsan Hakları Sunumu”nda insan hakları ve özgürlüklerin tarih boyunca gelişimi Alevi inanç değerleri ve savaşımı açısından ele alınıyor. Zindanlara atılanlar,  darağacında can verenler, derisi yüzülenler, yakılanlar, toplu kırımlara uğrayanlar getirdiler bugüne bu inancı.  Bu nedenle haklı inanç kültürünün ardına sığınarak eksikliklerini, kirli maksatlarını örterek gerçekleştirmek isteyen kişiyi, kuruluşları hiç bir şey haklı kılmaz. Gerçekler ışık gibidir, aydınlatır, gösterir. Bu zaman zaman acıtır da.  Böylesi etkinliklerle örgütümüzü güçlendirmeye çalıştığımıza inanıyoruz…
Bu bağlamda sahne dekorundaki dikişlerden, salonun teknik olarak alt yapısını hazırlanmasından, senaryonun yazılıp ve var olan kadroya göre tekrar uyarlanmasından, burada sahne alacak Kadınlar Ses Koromuzdaki canlarımızın ciddi ve düzenli olarak hocalarıyla çalışmalarından ve bugün bize hizmet eden tüm canlarımızdan, yani kendi öz kaynaklarımızdan gerçekleştirdiğimiz emekleri buradan sunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tabi ki bugün bizleri yalnız bırakmayıp buraya geldiğinizden dolayı sizlere de özellikle sevgi ve saygılar sunuyorum’‘dedi.
AKM Köln’ün 22 Aralık’ta büyük bir coşkuyla gerçekleştirdiği ‘‘ Aleviler insan hakları davasına adlarını yazdırıyor‘‘ adlı etkinlikte insan, insanı insan eden değerler yığını, doğa, evren, insan ilişkisi vardı.
22 Aralık etkinliğinde insanın dinlerle,  inançlarla, bilimle, sanatla, kültürle ve daha birçok şeyle nasıl tanışıp buluştuğunu gözler önüne seren hakikatçi bir yaklaşım ve  anlayış vardı. İki bülüm olarak geçekleştirilen etkinliğe katılan insanlar salondan çok memnun bir şekilde ayrıldılar.
AKM Köln’ün birçok kurcu üyesi, etkinliğin sonunda,  ayak üstü yapılan değerlendirmelerde etkinliğe ilişkin şu türden cümleler kurdular: ‘‘ Biz bu etkinlikte dolu dolu Aleviliği yaşadık. Bize birkaç saat boyunca yoğun bir şekilde Aleviliği yaşatan Hüseyin Erdem hocamıza, etkinlikte görev alan kadın canlarımıza, Cemevimizin zakiri Onur canımıza, bu etkinliği düzenleyen kadınlar koluna, etkinliğe katkı sunup destek veren üyelerimize,  dedelerimize ve AKM Köln’ün yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz ‘‘ dediler. Birkaç  kurucu üye, bu sözlerin bir kısmını gözyaşları eşliğinde söyledi.

Fotoğraflar: Kazim Canpolat

Hasan Subaşı / Alevi Haber Ağı / Köln

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir