Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ali Kenanoğlu: Gağan (Gaxan) bir inançsal ritueldir, asla engellenemez!

 

Bizim yörelerimizde “Saya” diye bilinen ve kimi yörelerde de “Gağan” diye adlandırılan, yeni yılın karşılanması anlamına gelen gelenek, topraklarımızın kadim geleneklerindendir. Bu gelenek bir inançsal ritüle dönüşmüş ve inancımızın da bir gereği olarak yapılmaktadır.

Kimi yörelerde doğadaki çeşitli canlıların kostümleri giyileek ve mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak lokmalar alınarak, dualar verilerek Saya Cemi dediğimiz inançsal rituelle son bulan bu geleneğimiz bizim inancımızın, kimliğimizin bir parçasıdır.

Dersim’li Can’ların göç ederek yaşadıkları topraklarda bu geleneği sürdürmesi inançlarına, kimliklerine sahip çıkmalarının bir gereğidir.

Durum buyken Dersim Dernekleri Federasyonu üyesi Dersim’li Can’ların yaşadıkları Gazi Mahallesinde bu geleneklerini sürdürmek için 28.12.22019 akşamı bahsi geçen kostümlerle kahvehaneleri dolaşırken polis tarafından sırf bu kahvehane dolaşımı bahane edilerek engellenmeye çalışılması, bunun bir inançsal ritüel olduğunu söyleyen Dernek üyelerini taciz ve tehdit amaçlı havaya ateş açılmasını ve arkasından da 6 dernek üyesinini gözaltına alınmasını inancımıza bir saldırı olarak görüyor ve kınıyorum.

Dersim Dernekleri Federasyon Başkanı ve üyeleri serbest bırakılıp bu inançsal ritueli engelleyen, toplumumuzun değer yargılarına saldıran polis memurları ve bu talimatı veren yetkililer hakkında soruşturma açılmalıdır.

Gağan bir inançsal ritueldir ve engellenmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Saygılarımla

Ali Kenanoğlu

HDP İstanbul Milletekili

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir