Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Genel Merkezi: Cemevlerimizi Muaviye zihniyetine teslim etmeyeceğimizi açıkça belirtiyoruz

AHA- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaparak, geçen hafta Pençe-3 Harekatında PKK ile çıkan çatışma sonucu yaşamını yitiren Tokatlı Alevi asker Berkay Işık’ın İstanbul İkitelli Cemevin‘deki cenazesinin, İl Müftüsü tarafından namaz kıldırılarak uğurlanmasına, bu kabul edilemez bir davranıştır diyerek tepki gösterdi.

‘‘Kutsalımız, ibadethanemiz CEMEVİMİZ’de, yaşamını yitiren Alevi asker canımızın cenazesi İl Müftüsünün kıldırdığı Cenaze Namazı ile uğurlanmıştır‘‘ ifadelerinin kullanıldığı açıklamanın davamında şunlar kaydedildi: ‘‘ Kendi inancımıza uygun bir şekilde cenaze erkanı yapılması gerekirken, il müftüsü tarafından sünni inanca uygun olarak kılınan cenaze namazı inancımızı yok saymaktan başka bir anlam taşımamaktadır.‘‘ ş

‘‘CEMEVLERİMİZE DOKUNMAYIN!‘‘

‘‘Bu kabul edilemez bir davranıştır. Bu davranışın amacı devletin son dönemde Cemevlerimizi minaresiz camiiye dönüştürme ve sıradanlaştırma çabası olduğu belirtilen açıklamanın davamında şunlar ifade edildi: ‘‘Maalesef buna bazı Cemevlerimizdeki dedeler, babalar da çanak tutmakta ve izin vermektedirler.
Bütün bu provakatif ve anlamsız çabaları kınıyor, Cemevlerimizi Muaviye zihniyetine teslim etmeyeceğimizi açıkça belirtiyoruz. Kendi Cemevinde Diyanet İşleri başkanını kabul eden ve elinden hediye alan zat bugünlerin yaşanmasına sebep olanların başında gelmektedir.
Cemevlerimizde DİB in müftülerine, imamlarına cenaze namazı kılınmasına izin verenler, bu sorumsuzluğun ve aymazlığın hesabını tarih önünde mutlaka vereceklerdir. ‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir