Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PİR SULTAN ABDALKÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ: AKP/MHP KOALİSYONU BİR KERE DAHA ŞAŞIRTMADI

 

PSAKD Genel Merkezi, İstanbul’daki cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.  

‘‘ CEMEVLERİNİ TANIYACAKSINIZ KABUL EDECEKSİNİZ ! ‘‘

 ‘‘İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde oylanan Cemevleri‘nin  statüsü ile ilgili madde Akp ve ortağı Mhp’li meclis üyelerinin karşı oyları ile reddedildi. Milyonlarca Alevinin ibadethanesinin oylanması bile başlı başına bir saygısızlık ve dahi hakarettir‘‘ vurgusunun yapıldığı PSAKD açıklamasının davamında şunlar ifade edildi: ‘‘ Biz, ne AKP ne de bir başka siyasetten, Cemevleri ibadethane midir (? ) diye sormuyoruz. Biz eşit yurttaşlık bilinci ile Cemevlerini tanıyacaksınız kabul edeceksiniz diyoruz.‘‘ Bu vesile ile hiç kimse Alevilği oylayamaz.Adına diyanet işleri başkanlığı denilen misyonerlik kurumu ise hiç kimsenin ibadethanesini belirleyemez.

‘‘ CEMEVLERİ KIRMIZ ÇİZGİMİZDİR ‘‘

‘‘Akp ve mhp’ye göre ülkemizde herkes Türk ve her inanan Sünnidir. Bu tekci zihniyet, ayrıştıran ve kutuplaştıran zihniyettir.  Milyonlarca Alevinin yüzlerce yıldan bu yana ibadet ettikleri Cemevleri elbette ki tartışmasız ibadethanedir.
AKP ve MHP’lilere soruyoruz;
Sizin ibadethanenizin oylanması hoşunuza gider miydi? Ülkemizde milyonlarca insan Camide ibadet ederken ve bundan hiç bir Alevi en ufak rahatsızlık duymazken, bizim nerede ve nasıl ibadet edeceğimize karar vermek de kimsenin haddi değildir.
Çocuk istismarına,kadın cinayetlerine, yoksulluğa,adaletsizliklere ses etmeyen Diyanet işleri başkanlığı, bir küstahlık daha yaparak Cemevleri ibadethane değildir demiş. Biz bu kurumun varlığını kabul etmiyoruz ki açıklamalarını geçerli görelim.
Cemevleri kırmızı çizgimizdir
Diyanet işleri başkanlığı kapatılmadıkca bu ülkede eşitlik ve adaletten bahsedilemez.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir