Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK İnanç  Yol  Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan: Cemevi bizim ibadet yerimizdir!

 

İstanbul’daki cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine,  Alevi kurum temsilcilerinden gelen tepkilere bir yenisi daha eklendi. AABK Yol ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, bugün yazılı bir açıklama yaparak Cemevleri‘nin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önergenin AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildimesine sert tepki gösterdi.

‘‘CEMEVİ, HAKLIYLA HAKZIN AYIRILDIĞI MEYDANDIR ‘‘

AABK İnanç  Yol  Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede  yazılı açıklamasında,  İBB Meclisi’nde ki AKP – MHP blokunun Cemevleri‘nin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine red oyu vermelerine ilişkin sunları ifade etti:  ‘‘ Sevgili Canlar, Türkiye’de Alevilere yönelik, Cemevleri ibadethanedir tartışması  uzun yıllardır sürüyor‘‘ İstanbul Belediyesinde verilen önergenin, belirli zihniyet tarafından reddedilmesi bizleri şaşırtmadı. Bu zihniyeti tarihin her döneminde, Alevilere yönelik yok saymalarda ve yapılan katliamlarda gördük‘‘ dedi.

‘‘Cemevi bizim gönlümüzde, yüreğimizde, vicdanımızda ve yaşamımızda olduktan sonra kimler ne derse desin, Cemevi bizim ibadet yerimizdir‘‘ ifadelerini kullanan Cafer Kaplan Dede, açıklamanın davamından şunları kaydetti:

‘‘Asıl burda üzülmesi gerekenler yıllardır AKP borazanlığı yapan Avrupaya Gri Pasaport alarak  gelenler, yada onlarla kolkola olanlar düşünsün.

Yok saydığı yerlere sözde inanç önderleri gönderdi, acaba bunlar bir vicdan mahkemesi yapacaklarmı.

Cemevi;  doğru olanın meydanıdır, eline, beline, diline sahip olanların, helal kazançla getirilen lokmanın meydanıdır.

Cemevi; kadın erkek eşitliğinin olduğu,büyüğün küçüğün eşitlik içinde birlik oldukları  can meydanıdır.

Cemevi; haklıyla haksızın ayrıldığı meydandır.

Cemevi;  Pirin makamını kıble  gördüğü meydanın adıdır, zahirle batinin kesiştiği yerdir! Daha fazla sayacağımız değerleri , o zihniyetler anlamadığı için yok saymaları devam edecektir.

Buraları yok saymak isteyenler, gelin şunu açıkca söyleyin biz buraları ibadet yeri sayacak kadar bilinçli değiliz.

‘‘  CAHİL ERMEZ SIRRI İRFANIMIZA ‘‘

AABK İnanç  Yol  Erkan Kurulu Başkanı Kaplan açıklamasını şunları ifade ederek sonlandırdı: ‘‘ Burda ders çıkarılması gerekiyor, Alevilik birliğini dirliğini koruması için daha fazla bir biriyle diyaloğa açık olmalı. Aleviliği Türk , Kürt ve farklı milliyetci yapılara bölmeden yolun değerleriyle yürütmek amacımız olmalı. Yol cümleden uludur desturuyla, Alevilik vardır, Alevilik Hakktır, Cemevi Alevilerin ibadet mekanıdır varsın gerisini  yok sayanlar düşünsün. Hani ulularımız derki her cahil ermez sırrı irfanımıza.

Hakkı vicdanında, gönlünde ve yüreğinde var edenlerin bu Hızır ayında, Hızır, Şahı Merdan Ali, Pir Hünkar yardımcıları olsun.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir