Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat’tan, Sultenbeyli saldırısına sert tepki

Frankfurt Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, Sultanbeyli Cemevi saldırısıyla ilgili, “Bunun bedeli ne olursa olsun, hesabını verecekler” dedi

” DAVAMIZ ASLA MAHŞERE KALMAYACAK ”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, katıldığı Frankfurt Alevi Kültür Merkezi 30. yıl kutlamasında Sultanbeyli Cemevi’ne yapılan saldırıya sert tepki gösterdi. AABK Eşit Genel Başkanı Mat, “Salonun ortasına bir yazı yazmışlar: “Bitmedi”. Oradaki yazı doğru. Evet, bitmedi. Bizim Kerbeladan beri süregelen davamız asla mahşere kalmayacak. Bedeli ne olursa olsun bunun hesabını verecekler. Yezid, Kerbela’da yaptığı yezitliği, bugün yapmaya devam ediyor” dedi.

Hüseyin Mat özetle şunları söyledi: “Geçen hafta İBB Meclisi’ndeki “Cemevleri ibadethane olsun mu olmasın mı” oylaması AKP ve MHP’nin reddedildi. Umurumuzda değil. Ama şunu da söylemem lazım. Onlar reddederse, onların köpekleri de cemevlerimize saldırır. Salonun ortasına bir yazı yazmışlar: “Bitmedi”. Oradaki yazı doğru. Evet, bitmedi. Bizim Kerbeladan beri süregelen davamız asla mahşere kalmayacak. Bedeli ne olursa olsun bunun hesabını verecekler. Yezid, Kerbela’da yaptığı yezitliği, bugün yapmaya devam ediyor. Alevilerin örgütlenmesinden, haklarını talep etmelerinden rahatsızlar. Avrupa’da elde ettiğimiz haklarımızdan rahatsız olan Türkiye’yi yönetenler oldu. Türk İslam sentezinin devlet aklı oldu. Neden, çünkü, 90 yıldır sürdürdükleri katliamlara, asimilasyon politikalarına rağmen Alevi hareketini kontrol edemiyorlar. Avrupa’da elde ettiğimiz haklar, onların vermediği hakları ortaya çıkarıyor. Daha dün Alevi İslam toplumunu çıkardılar. Onlar da doğru yolu buldular, Orta Doğu’ya, Kabe’ye gidiyorlar. Bu yetmemiş gibi şimdi de Milliyetçi, Alevi Bektaşi Kültür Merkezi kuruluyor. Bir de Türkçü Alevi hareketi yaratmaya çalışıyorlar. Israrla heryerde söyledik. Alevi tanımlamasının sonuna hiçbir tanım kabul etmiyoruz. Alevilik ne İslam topluluğuna ne de etnik milliyetçiliğe aittir. Alevilik bağımsız, demokratik bir inanç toplumudur.”

Almanya’da Alevilerin inanç olarak tanınma, üniversitelerde kürsüler oluşturma, Aleviliğin ders olarak verilmesi, inanç değerlerinin Federal Parlamento’da yer alması gibi önemli başarılara imza attılarını kaydeden Hüseyin Mat, Avrupa Alevi hareketinin en değerli başarısı ve kazanımının ise burada doğup büyüyen gençlerin türkülerini, deyişlerini söylemesi, inancını yaşatması olduğunu söyledi.

Foto: egazete.de

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir