Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Gökçek’e müebbet hapis istendi

26 Şubat 2019’da polis tarafından yapılan İdil Kültür Merkezi operasyonu sonrası tutuklanan Grup Yorum üyeleri hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Bianet’in haberine göre İbrahim Gökçe hakkında hazırlanan iddianamede, 2005 yılından beri tutulmuş olan Terörle Mücadele Şubesi (TMŞ) kayıtları, dokuz ayrı tanık ifadesi ve Gökçek’in gözaltında tutulduğu süre boyunca açlık grevi yapması “örgütsel tavır”, kanıt olarak gösteriliyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin kayıtları, 2004-2005 yıllarından, fişleme kayıtları ise 2005 yılından başlıyor. Kayıtlarda, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin (DGM) 2003 yılında verdiği bir karar da bulunuyor.

Kayıtların hiçbirinde Gökçek hakkında bir suçlama yer almazken, UYAP kayıtlarında ise İçişleri Bakanlığı’nın “Terör Arananlar Listesi”nde “GRİ kategoride” yer aldığının belirtilmesi dikkat çekiyor. Bunun nedenine ilişkin ise her hangi bir açıklama yok.

‘TEK ÜYE OLDUĞUM GRUP, GRUP YORUM’DUR’
Gökçek, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede ifadesinde şunları söylemişti:

“Tek üye olduğum grup, Grup Yorum’dur. Tek işim Grup Yorum’da müzik yapmaktır. Onun dışında bir yere üye değilim, yönetici değilim. İdil Kültür Merkezi’nde çalışırım. Yakalandığım yer de stüdyodur. Biz adaletten kaçtığımız yoktur. Adalet bizden kaçmaktadır.

“O kadar çok kapılarımız kırıldı, bilgisayarlarımız götürüldü ki, yaptığımız kayıtların hepsi gitti. Bunları nasıl koruyacağız, nerede saklayacağız? Orası Türkiye tarihinde adaletsizliğin simgesi haline gelecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir