Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Brüksel’de Grup Yorum Konulu Basın Toplantı

Türkiye’deki insan hakları tartışmaları kapsamında Grup Yorum ve tutsak avukatlar Brüksel’de bir basın toplantısına konu oldu.

27 Ocak günü Brüksel Press Club merkezinde düzenlenen basın toplantısında ağırlıklı olarak Grup Yorum’a uygulanan baskılar ele alındı.

BM İnsan Hakları Konseyi Cenevre’de 28 Ocak günü yapılacak bir toplantıda Evrensel Periyodik İnceleme mekanizması kapsamında Türkiye’yi üçüncü kez görüşecek.

Bu kapsamda Brussels International Center for research and human rights (BIC-RHR) örgütü, insan hakları savunucularına söz vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik bir konuşma yaparak, kısaca grubunun tarihçesini anlattı öncelikle ve her daim tüm iktidarların sürekli hedefinde olduklarını hatırlattı. “Kasetleri kurşunlanmış bir müzik grubuyuz” diye konuşan Cibelik, son yıllarda yaşanan konser yasaklarını ve defalarca basılan, talan edilen İdil Kültür Merkezine değindi.

İhsan Cibelik ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in mücadelelerini ve direnişin taleplerini anlattı.  “Baskıya, zulme karşı hiç boyun eğmedi Grup Yorum, her şekilde direndi. Karanlığa karşı daima üreterek” diye konuştu.

Kendisinin de başına devlet tarafından ödül konulduğunu ve ‘terörist’ olarak arandığını belirten Cibelik, Grup Yorum’un terör listeleriyle, tutsaklıkla, yasaklarla, baskınlarla bitirilemeyeceğini vurguladı ve “Şarkıları durduramazsınız” ded

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir