Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Malatya Hüsukuşağı köylüleri: “Yalnız çadır geldi, sular kesik, kar eritiyoruz”

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem Elazığ’ın çeşitli ilçeleri ile merkezinin yanı sıra Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illeri de etkiledi.

Malatya’nın Pütürge ilçesine bağlı bir Alevi köyü olan Hüsukuşağı’nda, köylüler depremden beri “Suların ve elektriklerin kesik olduğunu” ifade ettiler.

Depremin ardından yalnızca çadır yardımının yapıldığını, ancak kar içinde ateş yakarak ısınabildiklerini kaydeden köylüler Yol TV muhabirine depremde ağır hasar gören evlerini gösterdi.

Evinin kapısını açıp yıkıntıları gösteren bir yurttaş şunları kaydetti: İnsanlar deprem günü canını zor kurtardı. Amcamı enkaz altından çıkardık. Doktora götüremedik, hiçbir yerden bağlantı da yok. Buraya hiç kimse uğramıyor. Buralar dağlık, sarp yerler. Burada insanlar tamamen kaderine terk edilmiş. Yaşam mücadelesi vermeye çalışıyoruz. Biz 2020 yılında kar eritip içiyoruz, suyumuz yok.

Depremde hasar görmüş bir başka eve doğru gidildiği sırada yine bir yurttaş eksi 22 derecede sabahladıklarını belirterek, “İki tane çadır getirmekle sorumluluk üzerinden kalkıyor öyle mi? Bu gece eksi 22 derecede sabahladık. Su yok içmeye su, su. Faturasını ödediğimiz şebekenin suyu kesilmiş” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir