Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yedi milyon mülteci çocuk dondurucu soğuklarla mücadele ediyor 

İngiltere merkezli Çocukları Koruyun Vakfı’nın (Save the Children) raporuna göre, dünyanın farklı ülkelerinden savaş, çatışma ve baskı gibi sebeplerden dolayı ülkesini terk eden yaklaşık 7 milyon mülteci çocuk, kış soğuklarıyla mücadele ediyor.

Raporda, 12 farklı ülkedeki kamplarda yaşayan çocukların sıfır derecenin altındaki soğuk havalardan olumsuz etkilendiği belirtildi.

Daha çok Asya ve Ortadoğu’daki yaşanan çatışmalardan dolayı yerlerinden olan mülteci çocuklar, en fazla Türkiye, Ürdün, Lübnan, Almanya ve İsveç gibi ülkelerde yaşıyor.

Bosna Hersek’te yaşayan yaklaşık 36 bin mülteci kışın gelmesiyle birlikte sıkıntılar yaşamaya başladı. Sıfır derecenin altında çadırlarda, konteynır ve prefabrik evlerde yaşayan mülteciler, dondurucu soğukların etkisine maruz kalıyor.

Ürdün, Lübnan, Suriye ve bazı Avrupa ülkelerinde çadırlarda yaşayan mülteci çocuklar, açlık, barınma ve giyinme gibi temel haklardan maruz kalıyor.

Suriye ve çevre ülkelerde çadırlarda yaşayan 2,6 milyondan fazla Suriyeli mülteci çocuk ise hem temel ihtiyaçlar noktasında sıkıntılar yaşıyor hem de dondurucu soğuklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Dünya üzerinde zorla yerinden edilmiş 70 milyon mültecinin neredeyse yarısını çocuklar oluşturuyor. Farklı ülkelerde mülteci statüsünde yaşayan 30 milyon çocuğun yaklaşık 7 milyonu çok zor şartlar altında yaşıyor.

Yahya Fırat

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir