Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK: ” YİNE KENDİLERİNE YAKIŞANI YAPTILAR! ”

Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Sivas Katliamı sorumlularından Ahmet Turan Kılıç hakkında af kararı verildiği duyuruldu.

2 Temmyz1993 yılında, Sivas’taki Madımak Oteli’ni ateşe vererek 33 masum ve mazlum insanın katledenlerin elbaşlarından biri olan ve Sivas Katliamı davasında aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  çıkarılan af ile serbest bırakıldı.

26 yıldır cezaevinde bulunan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın sağlık sorunları ileri sürülerek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından af edilmesine Aleviler  tepki gösterdi.

‘‘ TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİRİ YİNE KENDİLERİNE YAKIŞANI YAPTILAR ‘‘

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  çıkarılan af ile serbes bırakılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘‘Sivas katiline Cumhurbaşkanı kararıyla af çıktı. Madımak aileleri 27 senedir adalet beklerken Erdoğan, Sivas Katliamı davasında aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen ve 26 yıldır cezaevinde bulunan Ahmet Turan Kılıç’a af çıkardı. ‘‘ denilen açıklamanın davamında, şu ifadelere yer verildi:

‘‘ İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞ BARBA KATİLER İÇİN ZAMAN AŞIMI OLMAZ, AF EDİLMELERİ İSE ASLA KABUL EDİLEMEZ ! ‘ ‘

Devlet, AKP hükümeti yaratıkları barbar katilerini korumaya devam ediyor. Bu kararı şiddetle kınıyoruz.

Adeletsizliğinizin, hukuksuzluğunuzun, vicdansızlığınızın hesabını er ya da geç vereceksiniz.

İnsanlık suçu işlemiş barbar katiller için zaman aşımı olmaz, af edilmeleri ise asla kabul edilemez.

Yürü bre Hızır Paşa
Senin de çarkın kırılır
Güvendiğin padişahın
O da bir gün devrilir

Pir Sultan Abdal‘‘

Resmi Gazete’ de yayımlanan karar metni şu şekilde:

‘‘Ankara 1 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi ‘nin 16 Haziran 2000 tarihli ve 1999/5 esas, 2000/87 sayılı kararıyla Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak suçundan idam cezasına hükmedilen , abılan mahkemenin 17 Ekim 2002 tarihli kararı ile 4771 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1ç maddesinin A fıkrası uyarınca idam cezası, müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülen, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin (55190 sayılı Yasa ile yetkili) 22 Mayıs 2005 tarihli ve 2005/866 deişik iş sayılı kararıyla 5218 sayılı Ölüm Cezalarının Kaldırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1. ve 2. maddeleri ile geçici 11. maddesi gereğince cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen, yine aynı mahkemenin 23 Haziran 2005 tarihli ve 1999/5 esas, 2000/87 sayılı ek kararı ile cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olarak düzeltilen, Sivas İli, Merkez İlçesi , Eskiapardıu mahallesi, cilt no: 95, hane no: 1, birey sıra no: 24 ‘te nüfusa kayıtlı, Raşit ve Şerife ‘den olma, 1 Ocak 1934 Eskiapardı doğumlu, Ahmet Turan Kılıç ‘ın kalan cezası, Adalet Bakanlığı ‘nın24 Ocak 2020 tarihli Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 17 Ocak 2020 tarihli raporu sebebiyle , Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü maddesinin on altıncı fıkrası hükmü uyarınca kaldırılmıştır.‘‘

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir