Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hastasına “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatır, hepsi teröristtir” diyen doktora dava açıldı

 

Hastasına “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir” diyen doktora dava açıldı

Hastasına “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Berkin Elvan da teröristtir” diyen doktor, “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” yargılanacak.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde kendisine tedavi için gelen hastaya nereli olduğunu sorduktan sonra “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş Evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir” diyen Prof. Dr. A.Ş.D.’ye dava açıldı.

Doktor, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/1 maddesi uyarınca “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla yargılanacak.

İlk duruşma 3 Mart 2020, saat 9.45’te, İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

“Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor”

İbrahim Kartal, 8 Temmuz 2015’te tedavi olmak için Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti ve muayene için doktor A.Ş.D.’nin odasına girdi.

Kartal, şikayet dilekçesinde olayı şöyle anlattı:

“Doktor A.Ş.D. beni muayene ettikten sonra masasına oturdu. Nereli olduğumu sordu. Ben Sivaslı olduğumu söyledim. ‘Alevi misin?’ diye sordu. Evet, dedim. Bunun üzerine profesör olmuş bir kişiden beklenmeyecek şekilde iftira ve hakaretlerle dolu sözler sarfetmeye başladı.

“Kendisi bana ‘Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir’ dedi.

“Daha sonra tahlillerimi gösterdim. Bana net bilgi vermedi, ilaç vs yazmadı, öneride bulunmadı. Ben ne yapmam gerektiğini sordum. Bana önemsiz ve özensiz bir şekilde “Bir şeyin yok” dedi.

Rektörlük soruşturma izni vermemiş!

Doktorlar ilgili soruşturma izni için dosyanın gönderildiği İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma izni vermedi.

Danıştay 1. Dairesi ise Rektörlüğün “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açılmamasına dair kararını onarken, doktor A.Ş.D. hakkında “‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu ile ilgili olarak mevcut delillerin, atılı suçtan dolayı şüpheli hakkında kamu davası açılması gerektiği hususunda yeterli şüphe oluştuğu anlaşıldığından” dava açılmasına karar verdi.

A.Ş.D. hakkında 20 Kasım 2019’da hazırlanan iddianame İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesince kabul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir