Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hamm`da Cemevinde kahvaltılı buluşma

 

Almanya‘ nın Hamm şehrinde çalışmalarını sürdüren Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi üyeleriyle ( HBVAKM) yılın ilk aylık kahvaltılı buluşmasını gerçekleştirdi. Cemevinde gerçekleşen ve yeni seçilen yönetim Kurulununda üyelere tanıtıldığı buluşma Dernek Başkanı Mehmet Akbaba‘ nın üyeleri, katılımcıları selamlamasıyla başladı. Yine Kahvaltı Programına katılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Hamm‘ daki Federasyona bağlı Cemevinin üyesi olan Cafer Kaplan dede kahvaltı öncesi bir Gülbenk ( Dua) verdi ve kısa bir konuşma yaptı. Dernek Başkanı Mehmet Akbaba ise konuşmasında ‚‘‘ önümüzdeki dönemde yapacağımız tüm dernek çalışmalarına, 14 Şubattaki Hızır Cemine ve 8 Mart’ta Dünya Kadınlar günü etkinliğinde sahne alacak Ankara Sanat Tiyatrosunun gösterisine tüm Üyelerimizi aktif katılıma çağırıyor, tüm Canları etkinliklerimize davet ediyorum ‘’ dedi.

Madımak katilinin salıverilmesi kabul edilemez

Cafer Kaplan dede ise konuşmasına yeni seçilen gençler ve bayanlardan oluşan Yönetim Kuruluna başarılar dileyerek başladı , Konfederasyonun – Federasyonun çalışmalarından ve aktüel konularda bilgi verdi. Sivas Madimak katili Ahmet Turan Kılıç’ ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesini sert biçimde eleştiren Cafer Kaplan dede Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun bu konuda Avrupa Kamuoyuna Türkçe ve diğer dillerde açıklama yaptığını, protesto ettiğini belirtti. Kaplan ’’ Bu salıverilme ile 27 yıldır adalet bekleyen Madımak aileleri ve tüm Aleviler bir kez daha üzüntüye boğulmuşlar, hayal kırıklığına uğramışlardır.

Eli kanlı Madımak katilini aklayanlar bir türlü o katliamın suç ortağıdır. Bu salıverilme kabul edilemez bu nedenle Konfederasyon olarak 7 Şubatta Avrupadaki Türk Büyükelçiliklerinin önüne siyah çelenk koyacağız, protesto edeceğiz. Berlindeki Protesto saat 11.00 de başlayacaktır ’’ dedi. Cafer dede daha sonra Cemevlerinin depremde zarar görenlere yardım göndereceğini, ilerde Türkiyede gençlere burslar verileceğini belirtip, Velilere yönelikte Alevilik derslerine öğrenci katılımını yükseltme konusunda çağrıda bulundu.

Hamm‘ da Cemevindeki kahvaltıya Hamm’ daki diğer Cemevi olan Hamm Aleviler Birliğinin yöneticileride başkanları Bülent Aydın ile birlikte katıldılar.

Selamlar

Mehmet Tanlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir