Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak Hükümlüsünün Affına Bodrum’dan Tepki

Sivas’taki Madımak Oteli’nin 1993 yılında yakılması ve aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası görülen davada, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası, sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılması, Bodrum Alevi Bektaşı Kültür Derneğince tepki ile karşılandı.
Karara Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nce tepki gösterildi. Derneğin Konacık Mahallesi’ndeki binasında Naciye Bayır tarafından okunan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetinin AKP’li Cumhurbaşkanı, Madımak katilini makamından aldığı yetki ile affederek serbest bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç’ın affedildiği bildirildi.
Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan, affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katledilmesinden bizzat sorumludur.
Madımak davasında “zamanaşımı” için “hayırlı olsun” diyenler katledenleri de affetmeye başlamışlardır. Şaşırmadık. Aileler ve tüm Alevi örgütlerinin 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir. Milyonlarca insanın vicdanında Sivas Katliamı asla unutulmayacaktır. Bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye çalışanlar, zaman aşımına uğratanlar, katilleri aklamaya çalışanlar ve suskun kalanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan aldılar.
Madımak katliamını affetmek hiçbir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken adaleti sağlamaktır. Madımak, Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile katiller ve katliamlar devlet eliyle meşrulaştırılmıştır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür.
Bu kararı tanımıyoruz. Bu kararı şiddetle kınıyoruz. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir