Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Maral Cemevi Başkanı Aynur Özcan: Marl Cemevi Yönetim kurulu ve tüm üyeleri adına yürekten teşekkür ederiz…

AABF üyesi Marl Cemevine geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından  silahlı saldırı yapıldı. Saldırıya yalnızca Marl’da yaşayan Aleviler değil, Avrupa’daki tüm örgütlü Aleviler sert tepki gösterdi. Benzeri bir tepki  Marl’daki farklı inanç topluluklarından, demokratik kitle örgütlerinden, sandıklardan, Belediye Başkanı‘ndan ve şehirdeki siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden  geldi.

Farklı inançlardan ve milliyetlerden toplumsal kesimlerin birlikte yaşamalarını hedef alan saldırı, birlikte yaşamayı savunanlar tarafından güçlü bir şekilde protesto edildi. Ortak yaşamı savunanların tepkileri; 13 Şubat 2020 tarihinde,  Marl  Cemevi’nde yapılan kitlesel basın açıklamasında ortak bir sese dönüştü.

Perşembe günü akşam Saat:18:00’de,  Cemevi’nde gerçekleştirilen basına açıklamasına, Marl’da yaşayan tüm inanç kurumlarından temsilciler katıldı. İnanç temsilcileri hep birlikte barışa çerağı uyandırdı…  AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dedenin gülbenk okuduğu basın açıklamasında, inançların temsilcileri birlik, kardeşlik ve barış mesajları verdiler.

Marl Cemevi Başkanı Aynur Özcan, yazılı bir açıklamam yaparak basın açıklamasına katılanlara, arıyarak veya mesaj atarak kendilerine destek sunanlara teşekkür etti. Özcan‘ın Cemevi adına yayınladığı teşekkür mesajında şu ifadeler yer aldı:

‘‘Değerli Canlar, Dostlar, Yârenler, dünki basın açıklamasında emeği geçen tüm canlara, Marl Cemevi Yönetim kurulu ve tüm üyeleri adına yürekten teşekkür ederiz.
O kadar canların uzak yollardan, lokmaları ile oraya gelmesi, cemevinin dolup taşması, bizleri çok mutlu etti.
Tüm inanç kurumları, Hristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler, Ermeniler ve Aleviler, hep birlikte barış adına çerağımızı uyandırdık.

Tekrar hepinizin yüreğine sağlık!
İyi ki varsınız!
Bu Hızır ayında, tüm hizmetiniz, lokmalarınız kabul olsun.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir