Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MARL CEMEVİNE YAPILAN SALDIRI PROTESTO EDİLDİ – VİDEO

Haber Merkezi –  AABF üyesi Marl Cemevine geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından  silahlı saldırı yapıldı. Saldırıya yalnızca Marl’da yaşayan Aleviler değil, Avrupa’daki tüm örgütlü Aleviler sert tepki gösterdi. Benzeri bir tepki  Marl’daki farklı inanç topluluklarından, demokratik kitle örgütlerinden, sandıklardan, Belediye Başkanı‘ndan ve şehirdeki siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden  geldi.

Farklı inançlardan ve milliyetlerden toplumsal kesimlerin birlikte yaşamalarını hedef alan saldırı, birlikte yaşamayı savunanlar tarafından güçlü bir şekilde protesto edildi. Ortak yaşamı savunanların tepkileri; 13 Şubat 2020 tarihinde,  Marl  Cemevi’nde yapılan kitlesel basın açıklamasında ortak bir sese dönüştü.

Perşembe günü akşam Saat:18:00’de,  Cemevi’nde gerçekleştirilen basına açıklamasına, Marl’da yaşayan tüm inanç kurumlarından temsilciler katıldı. İnanç temsilcileri hep birlikte barışa çerağı uyandırdı…  AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dedenin gülbenk okuduğu basın açıklamasında, inançların temsilcileri birlik, kardeşlik ve barış mesajları verdiler.

AABF Başkanı Hüseyin Mat’ın, AABF yöneticlerinin, Mehmet Turan Dede‘nin ve AKM’lerden gelen çok sayıda duyarlı insanın yanı sıra, T.C. Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz‘ın da katıldığı basın açıklamasında,  metin AABF Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fuat Ateş tarafından okundu.

Basın açıklaması metni  okunmadan önce  Marl Cemevi’ne yapılan saldırıyla ilişkin AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, AABF NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz ve T.C. Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz kısa konuşmalar yaparak saldırıyı kınadılar…

Konuşmaların tamamlanmasının ardından basın açıklaması metnini okuması için Fuat Ateş‘e söz verildi.

” SUSMAYACAĞIZ! ”

‘‘Almanya’daki Alevi örgütlülüğü, 30 yıllık tarihinde birçok kez gerici ve ırkçı odakların hedefi olmuştur. AABF olarak, cemevlerimiz birçok kere silahlı ve fiziki saldırılara uğradı, yöneticilerimiz ve üyelerimiz sayısız davalarla karşı karşıya bırakıldı. Ancak bu olumsuzluklar karşısında hiçbir zaman susmadık. Son dönemlerde maalesef Alevi toplumuna yönelen bu şiddet dalgasının her geçen gün dozajını arttırdığına şahit oluyoruz. Bu örneklerin sonuncusu Marl Cemevimiz yaşadı. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından, kimsenin bulunmadığı ve gece geç saatlerde cemevimize silahlı bir saldırı düzenlendi. Nazarımızda; bu kurşun Almanya’nın çok kültürlü yapısına ve birlikte yaşama kültürüne sıkılmış bir kurşundur! ‘‘ ifadelerinin yer aldığı ve Fuat Ateş’in okuduğu AABF basın açıklamasının davamında, Marl Cemevine yapılan silahlı saldırıyla iligili şunlar kaydedildi:

‘‘BARIŞA ÇERAĞIMIZI UYANDIRACAĞIZ!‘‘

‘‘Bu çerçevede birlikte yaşama kültürünü hedef alan bu saldırılar ve tehditler karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de boyun eğmeyeceğimizi ve susmayacağımızı kamuoyuna yeniden duyurmak istiyoruz. Alevi toplumu sahipsiz değildir, taleplerimizi ve gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz. Konuya hassasiyetle eğilen Alman güvenlik güçlerinin olayın fail veya faillerini bir an önce ortaya çıkarmasını temenni ediyoruz. ‘‘dedi.

Ateş, açıklamayı şu ifadelerle sonlandırdı:

‘‘Marl Cemevimize düzenlenen silahlı saldırı kitlesel basın açıklamasıyla protesto edildi. Demokrasiden, İnsan Haklarından ve Birlikte Yaşama Kültüründen yana tüm dostlarımızla HIZIR LOKMAMIZI  paylaşıp, tüm inanç temsilcileriyle BARIŞA ÇERAĞIMIZI uyandırdık. Destek olan inanç kurumu temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve değerli canlara yürekten teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki hep birlikte yol yürüyoruz.

Marl Cemevi yönetim kuruluna ve üyelerine tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz‘‘ dedi.

Hasan Subaşı

      

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir