Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Devlet desteğiyle şampiyonluğa koşturulan Trabzonspor gerçeği

 

2019-2020 Türkiye Süper Liğinde gerçekleşen operasyonel hakem hataları, hakem atamaları, Türkiye Futbol Federasyonundaki gelişmeler ve siyasetin futbolun içerisinde el atarak yaptırdığı uygulamalar spora gönül vermiş milyonlarca taraftarları neredeyse isyan ettirme noktasına getirdi. Birkaç kulüp hariç neredeyse hakem hatalarından dert yanmayan, hatalara kurban edilmeyen kulüpler kalmadı.

Milyar dolarların döndüğü, büyük rantların oluştuğu, siyasi kariyer ve saygının görüldüğü, milyonlarca taraftara hüküm edildiği futbolda uzun yıllardan beri siyaset önemli kulüpleri ele geçirme operasyonlarıyla cirit atmaktadır.

Özellikle 3 Temmuz süresince Fenerbahçe Spor Kulübünü ele geçirmek için devletin önemli karar verici kurumlarına sızmış Fetocuların düzenlediği ve yandaş medyanın sürekli tek taraflı yayınlarla desteklediği operasyon ne yazık ki Fenerbahçe sevdalılarının onurlu ve dik duruşlarıyla geri püskürtüldü.

Amaç belliydi Fenerbahçe spor kulübünü ele geçirip kendi siyasi düşünceleri dogrultusunda yönetmek, milyonlara hükmetmekti tek gayeleri.

Baktılar ki başaramadılar 2011-12 yılında Fenerbahçe şike yaparak şampiyon olmuştur tezgahıyla Türkiye Futbol Federasyonu içerisindeki yandaşları ve UEFA’nın değirmenine gazetede çıkan yanlı haberleri ingilizceye çevirip gönderen Fenerbahçe düşmanlarının çabalarıyla girişimde bulundular ve bunda da kısmi olarak başarılı oldular.

Devlet Olanakları Trabzonspor için seferber edildi.

2019-2020 yılı Türkiye Spor Ligindeki gelişmelere, hakem ve federasyon kayırmalarına baktığımızda en az zarar gören ve kayırılan takımın Trabzonspor olduğunu görürüz. Şimdi Trabzonspor ile ilgili gelişmelere, devlet olanaklarının nasıl aktarıldığına, verilen hakem hatalarına ve TFF’nun cezalardaki Trabzonspor lehine verdiği haksız kararlara baktığımızda bunları tüm çıplaklığı ile görürüz.

* Çok gerilere gitmeye gerek yok. 2007 yılında 38 milyon TL olan borç 2018 yılına gelindiğinde 777 milyona, 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla da 828 milyon TL ulaşmıştır. (Trabzonspor genel kurul öncesi mali rapor açıklamaları).

* Şubat 2019 tarihinde açıklama yapan Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu durumlarının maddi olarak çok kötü olduğunu ve bu yükün altından kalkamayacaklarını söylerken, 2019 Mayıs ayında ise ne olduysa, hangi sihirli el değdiyse borçlarının ödenip kulübün düzlüğe çıktığı söylendi.

Finansal sıkıntılarla boğuşan Trabzonspor’un UEFA’nın vereceği Avrupa kupalarına katılmama cezasıyla karşı karşıya kalması üzerine  A Spor’a telefonla bağlanan Ağaoğlu, kulüp olarak yaşadıkları mali sıkıntının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çözüldüğünü, bu çabalarından dolayı kendisine şükranlarını sunduklarını ifade etmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Trabzonspo’un borcunun 50 milyon Euro olduğunu söyleyen Ağaoğlu’nun söylemiyle 50 milyon Euro cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden mi karşılandığı soruları sorulmaya başlandı.

Berat Albayrak’ın Trabzonspor aşkı nereden geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2016 yılında yaptığı ve videolardan yayınlanan açıklamasında ‘Trabzonlu 5 bakanımız var… Bizi bilenler biliyor. Perdenin arkasında Trabzon ve Trabzonspor için ne kadar uğraştığımız biliniyor.

Aslında can alıcı noktalar da burası degil mi?

Tarafsız her takıma eşit mesafede durması gereken cumhurbaşkanı Trabzonspor’un 50 milyon Euro’luk borcunu örtülü ödenekten öderken, damadı ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ta Trabzonspor için neler yapmadı neler.                                                   İsterseniz yaptıklarına gazetelerde, internette çıkan haberlerle bir göz atalım.

* Şöyle iki yıl önce ye dönelim… Alacaklıların tepesine bindiği… Kapısına kilit vurulmak üzere olan… Banka faizlerinin canını almaya başladığı… Avrupa Kupalarına katılmama cezasının kapıda olduğu… Transfer yasağı karşısında olan… Yabancı futbolcularının alacakları için UEFA’ya gittiği… Bir Trabzonspor kulübü gerçeğini yaşamadık mı? İki yıl gibi kısa zaman sonra hem masada hem sahada bambaşka bir Trabzonspor gerçeğini izliyoruz… Nazar değmesin… Bugün Trabzonspor’dan hem başkanı hem yönetimi hem de. Futbolcu ve teknik heyeti ile gurur duyulmuyor mu? Trabzonspor bugün Türkiye’nin en çok konuşulan, en çok övgü alan bir kulüp haline geldi… İşte bu yolu açan Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak olmuştur… Ekonomik olarak öyle bir Trabzonspor inşa etti ve ediyor ki bugün çarkları tıkır tıkır işliyor, futbolcularının alacağı yok… Kulüp bugün gelirleri artmış, borçları azalmış bir noktada…
                                                                                  (Trabzon son  nokta gazetesi)

* Akyazı Şenol Güneş Spor Kompleksinin başlaması konusunda her türlü devlet desteğini, olanaklarını sunularak bitirilmesinin sağlanması karşısında Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: “Trabzonspor sağ olsun Türkiye’de haklı rekabetin bekçisi konumunda, gün aşırı açıklama yapıyorlar. Sırtını devlete dayamışlar. Stadı devlet yapmış’ derken haksız da sayılmaz.

*O dönem Enerji Bakanı olan Berat Albayrak’ın Wikileaks tarafından yayınlanan mail listesinde Trabzonspor’dan loca alanların listesi çıktı. Bir göz atmakta fayda var sanırım:

Listeye göre Trabzonspor’un yeni stadı Akyazı’dan çok sayıda belediye  ve şirkete loca aldırılmış. Loca aldırılan özel şirket ve isimlerin iktidara yakın olması dikkat çekti.

Trabzonspordan loca alan belediyeler:

Of Hayrat Belediyesi 75.000 Euro  / Vakfıkebir Belediyesi 75.000 Euro   /  Ortahisar Belediyesi  75.000 Euro / Yomra Belediyesi 180.000 Euro  / Beylikdüzü Belediyesi 300.000 Euro  /Beylikdüzü Belediyesi 255.000 Euro / Beşikdüzü Belediyesi 300.000 Euro / Trabzon Belediyesi 255.000 Euro / Üsküdar Belediyesi 255.000 Euro  / GOP Belediyesi 180.000 Euro  /

THY’dan 1 Milyon Euroluk Loca

Trabzonspor locası alanlar arasında devlet kurumlarıda var. THY- Ziraat Bankası – Vakıfbank – Halkbank – 1’er milyon Euro ödeme yapmış. Diğer kurumlar şöyle:

Çaykur  500.000 Euro  / Trabzon Karayolları 180.000 Euro  / Trabzon DSİ 180.000 Euro  / Trabzon Avrasya Üniversitesi 255.000 Euro

Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu (Doğum yeri Trabzon Of) 180.000 Euro

                                                                                                          (Aktif Haber Sitesi)

 

* 2019 yılında mali olarak Trabzonspor sıkışmış, sponsor bulunamaz. Berat Albayrak konuya el atar. Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ile görüşerek Trabzonspor’a sponsor olmaya ikna eder. Trabzonspor’a bu anlaşmayla 3 yıl için 9 milyon € kazandırır.

Sponsorlar:  9 milyon Euro ile Vestel,- Teknoloji sponsorluğu altında Turkcell 18 milyon 450 bin TL – Huawei 22 milyon 500 bin TL – Turkcell 11 milyon 550 bin TL –  QNB 6 milyon TL – Maare Grup, Reklam Üssü 3 milyon 750 bin TL – TED Koleji 300 bin TL – Bahçeşehir Koleji 150 bin TL – Doğuş 8 araç 897 bin TL –  Akkom 500 bin TL – Orjin 1 milyon TL – Özaltın 500 bin TL – THY seyehat indirimi – Anadolu Sigorta – Park Dedeman – Ali Osman Ulusoy 1 milyon 300 bin TL değerinde otobüs –  Erikli Su, Stadyum turu – Kolay İK – Pozitif Danışmanlık gibi şirketler Bordo Mavililere sponsor oldu.
                                                           (61 Saat Trabzon Haber Sitesi Spor Servisi)

* Biz bu kulübe gönül veren milyonlar adına vicdanımızın sesini yansıtmak zorundayız… Allah’ın bildiğini kulundan saklayamayız… Berat Albayrak Trabzonspor için büyük işler yapıyor. Trabzonspor’un kurtarıcısı, Sayın Berat Albayrak’tır. Verdiği destek Trabzonspor’un yeniden hayata dönüşüdür… Batmış kulübü diriltmiş, yeniden yapılandırmış ve de 3 yıl sonra borçsuz hale getirecek imkanları sağlamıştır.

Trabzonspor tarihi Berat Albayrak’ın, kulübün en dara düştüğü anda bordo-mavili bayrağın yere düşmesine izin vermemesini gururla yazacaktır. Trabzonspor’a sihirli değnek değil Berat Albayrak eli değmiştir. İnanıyoruz ki Trabzonspor lig sonunda şampiyonluk kupasını ayağa kaldıracaktır. Teşekkürler Sayın Bakan… Trabzon ve Trabzonspor seninle gurur duyuyor…

                                                                                  (Trabzon son  nokta gazetesi)

Yukarıda yazılan bilgiler Trabzonspor’un kurtarılması için Berat Albayrak eliyle yapılan yardımlar ve operasyonun belgeleridir. İktidarın sporla özellikle Trabzonsporla ilişkileri Berat Albayrak”la sınırlı değil.                                                    *

* Kongrede söz alan AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora: Bankalar Birliğinin Borç yapılandırması, kulübümüzün Avrupa kupalarına katılmalarında sayın Albayrak’ın çok büyük katkıları olmuştur derken aslında gerçeği konuşmamaktadır.

* Kulüplerin menfaatlerine hiç de uygun olmayan, tek bir takımın ihtiyaçlarına göre şekillenmiş Bankalar Birliği ile yapılan protokol bugün tüm futbol kulüplerimizin geleceğini iktidar ipoteği altına almış durumdadır. Yarın onlar da daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kalabilir.

 

* İnşallah bu yıl şampiyon Trabzonspor olacak.” Bu sözler herhangi bir Trabzonspor yöneticisine, taraftarına veya futbol yorumcusuna ait değil. Bu sözlerin sahibi, etik olarak tüm spor kulüplerine aynı mesafede durması beklenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan.

Başında Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu yanlı haberlerle tepkilerin odağı durumundadır.

 

Berat Albayrak’ın Trabzonspor’a destekleri yalnızca ekonomik kaynak olarak da anlaşılmaz, medya desteği de bu ekonominin önemli bir parçası. Albayrak ailesi tarafından kontrol edilen A haber, A Spor ve diğer yayın organları Trabzonspor lehine yaptıkları yayınlarla biliniyor.

Sabah, Takvim, Fotomaç, Daily Sabah, Yeni Asır, Fikriyat, Sabah Avrupa, Sabah USA, Sabah Sarı Sayfalar, Yeniasirilan.com, ATV, A2, A Haber, A Haber Radyo, A Spor, A Spor Radyo, A News, ATV Avrupa, v.b. bir çok yayın kuruluşlarının oluşturduğu Turkuvaz Medya Grubu saldırgan ve taraflı yorumcularla yapmış olduğu programlarla her türlü nifak tohumlarını sporseverlerin yüreklerine atarak ayrıştırıcı rol oynamaktan çekinmemektedir.

Adı geçen medya kanalları Fenerbahçe’ye karşı sistematik ve bilinçli bir taarruz kampanyası oluşturarak başta Erman Toroğlu, Hıncal Uluç ve fanatik Galatasaray, Trabzonsporlu yorumcularıyla, Fenerbahçe kulübünün manevi kişiliğine yönelik her türlü haksız itham ve iftiranın da ana üssü olmuş durumdadır.

 

Berat Albayrak’ın kullandığı kamu gücüyle futbolda karar verici organlar üzerinde nüfuzu olduğu gibi, Albayrak ailesinin medya gücü de bu tür bir nüfuzu üretmeye yeterlidir. Bu gücün bir kulüp lehine ve bir kulüp aleyhine sistematik olarak kullanılması da adil rekabete aykırıdır.

 

Türkiye Futbol Federasyonu yanlı karar ve uygulamalarıyla haksızlığın merkezi durumuna gelmiştir.

 

Berat Albayrak’ın TFF üzerinde de önemli bir gücü olduğu tartışma götürmez. Nihat Özdemir başta olmak üzere TFF yönetiminin tümüyle hükümet üzerinden kurulan yıllara dayanan ekonomik ve sosyal bağlar zaten böyle bir güç aralığını kendiliğinden üretiyor.

Başta federasyon başkanı Nihat Özdemir’in devletle olan ekonomik ilişkileri, aldığı ihaleler, yaptığı işlerden dolayı tarafsız kalma, objektif karar alma şansı yoktur olamaz da.

Maçlarda şiddete başvuran futbolcuların TFF disiplin kuruluna sevk ettiren maddelere göre aldıkları cezalarda da çifte standartların uygulanması TFF’un tarafsızlığının yitirdiğinin göstergesidir.

 

Yapılan bu uygulamalar Fenerbahçe seyircisi tarafından protesto edilmektedir.

 

3 Temmuz Fenerbahçe’yi ele geçirme operasyonu karşısında biat etmeden, korkmadan, ‘Darağacına Çıksak ta Son Sözümüz Fenerbahçe’ şiarıyla  direnen Fenerbahçe’nin cefakar çubukluya aşık taraftarınca her ortamda protesto edilmeye başlandı. Son haftalarda oynanan futbol ve basketbol maçlarında Berat Albayrak İstifa, A Spor Dışarı sloganlarıyla tepkisini ortaya koymaktan çekinmemektedir

 

Fenerbahçe’nin her şeyi gören taraftarı.

 

Fenerbahçe bugün Trabzonspor kulübü ile değil, Trabzonspor’u gerek gönül bağı gerekse siyasi hedefleri doğrultusunda araçsallaştıran bir iktidar erkine karşı rekabet etmektedir. Türk sporunun tamamı da benzer bir baskıyı yaşamaktadır.

 

2011 yılında zirveye çıkan futbol üzerinden futbol ile birlikte siyasetin ve yerleşik düzenin tasarımı çabaları benzer aktörlerin aktif katılımıyla devam etmektedir.

 

Fenerbahçe’nin mücadelesi futbolumuzun ortak geleceği için hayati bir noktadadır.

 

Şampiyonların Ankara’da değil, sahada belirlendiği bir futbol düzeni isteyen herkes gelişmeleri son derece rasyonel bir şekilde okumalıdır. Bir takımı tutan, gönül bağıyla bağlanan herkes bilmelidir ki, bu dava ve tepkiler bugünün meselesi değil, önümüzdeki yılların ve futbolun siyasi erklerden kurtuluşunun meselesidir.

 

Metin Kaçmaz

 

16.02.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir