Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Berlin‘de “Uyum Zirvesi” düzenlendi

Berlin’deki Başbakanlık Binası’nda geniş katılımlı ‘Uyum Zirvesi’ düzenlendi. ‘Uyum Zirvesi’nde Hanau katliamından yola çıkarak ırkçılıkla mücadele ve 1 Mart’ta yürürlüğe giren ‘‘Uzman İstihdam Göç Yasası‘‘ görüşüldü.

Zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel, çok sayıda bakanla, eyalet ve belediye yöneticilerinin yanısıra, göçmenler tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerde hazır bulundu. Uyum zirvesine AABF adına, AABF Genel sekreteri Ufuk Çakır ile AABF Danışma Kurulu üyesi Kena Küçük katıldı.

Ulusal Uyum Eylem Planı’nda ağırlığı Almanca öğrenilmesi, eğitim ve meslek eğitimi ile istihdam piyasasına katılım oluşturuyor. Bu alanlarda, göçmenlerin katılımının sağlanması, uyumun iyileştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda göçmen kuruluşları, Başbakanı Angela Merkel’den  göçmenlerin gelecekte daha fazla kamu görevlerine getirilmesini ve daha fazla siyasette yer almalarının sağlanmasını talep ettiler.

Başbakanı Angela Merkel’in, bakanların ve siyası parti temsilcilerinin konuşmlarının ardından katılımcılarda söz alarak hem ırkcılığa karşı mücadelye ilişkin hem de 1 Mart tarihinde yürürlüğe giren ‘‘Uzman İstihdam Göç Yasası‘nın‘‘ ilişkin görüşlerini dile getirdiler. Alevileri temsilen ‘‘Uyum Zirvesi’ne‘‘ katılan AABF Genel sekreteri Ufuk Çakır, Almanya’da yaşayan Aleviler  ve genel göçmen kilesi açısından önemli olan  görüş ve önerilerin zirvesinde dile getiridi.

Merkel, Berlin’de Başbakanlık Binası’nda yapılan Uyum Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Uyum konusundaki hedeflerimizi belirlerken daha bağlayıcı ve açık olmamız gerekiyor. Ayrıca uyumun daha iyi sağlanması için kısa vadeli programlardan sürekliliği olan bir sisteme geçmeliyiz….” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir