Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

IrkçılığaMünster`delanet okundu

 

Almanya‘ ninKuzey Ren VesfalyaEyaletindebulunanÜniversite şehri Münster’ in merkezindeki ünlü Prinzipalmarkta Almanya’ daki Irkçılık protesto edildi. Enternasyonal bir Dernek olan Odak Eğitim ve Kültür Merkezinin öncülüğünde gerçekleşen Protesto etkinliğine  farklı uluslardan200 e yakın insan katıldı. Birçok sivil toplum örgütü ve inisiyatifinde destek verdiği Aksiyonda konuşmacılar Hanau katliamını lanetleyip  Irkçılığa , ayrımcılığa karşı birlik ve dayanışma  çağrısı yaptılar.

Irkçılık günlük yaşamın bir parçası oldu

Protesto aksiyonunu organize eden grup adına ilk konuşmayı yapan Odak Derneği başkanı Hıdır Ateş ‘’ Biz burada kalıcıyız.Burası artık bizimde ülkemiz.  Gelin Irkçılığa karşı birleşelim. Irkçılığı hafife alan herkes bu katliamlardan bir türlü sorumludur. ‘’ dedi. Yine Odak Kültür ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Karaca Kaplan ise yaptığı konuşmada’’ Hanau’ da 9 göçmen kökenlinin yitirildiği  katliamı doğru tarif, duygularımızı ifade edecek bir kelimeyi bulmada zorlanıyoruz. Hanau ilk saldırı değil belki sonda olmayacak. Çünkü bu ülkede, tüm Avrupa’ da yıllardan beri göçmenlere saldırı var. Irkçılık artık Almanya’ da günlük yaşamımızın bir parçası olmuş durumda. Eğitimde, İş piyasasında, ev ve meslek kursu aramada bir çok kurumda hatta hayatın bir çok alanında  karşımıza çıkıyor. Hanau katliamıda bizlerin ruhunda  belkide hiç kapanmayacak, unutulmayacak derin  yaralar açmıştır. ’’ Dedi.

Moderasyonunu Hıdır Ateş’ in üstlendiği  Münster’ deki Protesto aksiyonunda şu kişilerde konuşma yaptı;Dr. Lütfü Yavuz ( Uyum Meclis Başkanı), Jahan Shakibapour (İran-Alman Kültür Köprüsü), Münster Yahudi Cemaati adina Minoas Androitis mektubu okudu. Dr. Georgios Tsakalidis (AFAQ e.V.), Kenan Ciftci (Münster Demokratik Kürt Toplumu Merkezi ), Ekrem Atalan ( Ezidi Derneği)

Münsterdeki bu anlamlı antifaşist protesto aksiyonu İranlı katılımcıların Akerdeon eşliğinde okuduğu bir politik  şiir ve Persçe okunan ‘’ Sarı gelin ‘’ parçası ile Hıdır Ateş’ in unutulmaz şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’ in ‘’ acıyı bal eyledik’’ şiirini seslendirmesiyle son buldu.

Mehmet Tanlı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir